"Menzil Tarikatı Sağlık Bakanlığı'nı ele geçirdi mi?"

Menzil tarikatının Buhara kolu şeyhi: Eski Enerji Bakanı Taner Yıldız da eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da bizim evimizde büyüdüler. Her hafta yanımda olan insanlardı. Şimdi selam vermiyorlar

Fotoğraf: Reuters

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, gazetesinin Ankara temsilcisi Saygı Öztürk’ün “Menzil-Bir Tarikatın İki Yüzü” kitabından bazı kısımları köşe yazısında aktardı.

Erkin’in "Menzil Tarikatı Sağlık Bakanlığı'nı ele geçirdi mi?" başlıklı yazısında Saygı Öztürk’ün Menzil tarikatı şeyhlerinden Saki Erol ile yaptığı görüşme yer aldı.

Buna göre Öztürk’ün “Menzilcilerin Sağlık Bakanlığı'nı ele geçirdiği biliniyor” yorumuna Saki Erol’un cevabı şöyle oluyor:

Doğru, Recep Akdağ'ı tanıyorum. Buraya (Menzil'e) gelmiş gitmiş. Sağlık Bakanlığı Menzil cemaatine bağlı diye liyakatsız bir insanı almışsa vallaha o doğru değildir. Bir genelleme yapıyorlar. Devlet işine baksın. Devlet devletliğini yapsın. Cemaat de cemaatliğini.

 

Türkiye'de cemaatler sivil toplum örgütü gibi, herkes bir yere bağlıdır. Aşiret, cemaat vs… Batılılar gibi yürüyeceğiz ama yürüyemedik. Ortadoğu bu, aşiretsiz gitmez. Peygamber gelmiş. Yüzde 99 insanlık tarihi burada başlıyor. Almanya'daki insanları gördüm, sağına soluna bakmıyorlar. Resmen adamlar bizim dinimizi yaşıyor. Biz de onların dini gibi yaşıyoruz. Fransa da öyle. Gittim, devlet kiliseye bir şey yapmıyor. Keşke laiklik olsaydı. Devlet de kendine çekidüzen vermelidir.


Kitapta Menzil tarikatının Buhara kolunun şeyhi Feyzeddin Erol’un da “Sağlık Bakanlığı’ndaki güçlerine” dair soruya cevabı şu ifadelerle yer aldı:

“Sağlık Bakanlığı'nda Menzilcilerin gücü ne?” Cevap da net: “… Ne olacak… Enerji eski Bakanı Taner Yıldız da Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ da bizim evimizde büyüdüler. Her hafta yanımda olan insanlardı. Şimdi selam vermiyorlar. Biz, Menzil'den kopunca bizden koptular. Biz değil, Menzilciler Türkiye'nin her yerinde güçlüdür. Bilmiyorum, devlette her yerde adamları var.” 

 

Independent Türkçe, Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU