Instagram yumurtası: Gizemli gönderinin sahibi tarihin en popüler paylaşımının ardındaki hikâyeyi anlattı

Sosyal medyada viral olan fotoğrafın sahibi nasıl Kylie Jenner’dan daha fazla beğeni aldığını The Independent’a anlattı

Dünyanın en popüler Instagram gönderisinin sahibi, bilinmeyen bir hesaptan paylaşılan bir yumurta fotoğrafının nasıl eşi benzeri görülmemiş bir viral başarıya ulaştığını anlattı.

@world_record_egg hesabı, 4 Ocak’ta bir yumurta fotoğrafı paylaşıp altına şu notu ekledi: Haydi birlikte bir dünya rekoru kıralım ve bunu Instagram’ın en beğenilen paylaşımı haline getirelim.”

Bu paylaşım yalnızca 10 gün içinde 25 milyondan fazla beğeni aldı.

Böylece 2018 yılında, Kylie Jenner’ın yeni doğmuş kızının kendi parmağını tutarken çekilen fotoğrafa gelen 18 milyonluk beğeni rekoru aşılmış oldu.

Yumurta gönderisinin popülerliğine rağmen, bu paylaşımın ardındaki kişiyle ilgili çok az şey biliniyor. Hesabın sahibinin gerçek ismi bilinmiyor ancak kimliği ve bu sosyal medya fenomeninin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bazı detaylar ortaya çıktı.

Kendine Eugene Egg ismini veren hesap sahibi The Independent’a yaptığı açıklamada, “Ben Londra’da yaşayan bir kişiyim” dedi.

Eugene Egg, Instagram hesabının yalnızca 400 takipçisi varken yumurta paylaşımının nasıl olup da bu kadar hızlı bir sürede viral olduğunu anlayamadığını vurguladı.

Eugene Egg, “Keşke size yumurta paylaşımının viral hale gelmesini nasıl başardığımı anlatabilseydim ama ben de hala bunu çözmeye çalışıyorum. Çok hızlı bir hafta oldu ve ben sadece buna uyum sağlıyorum” diye konuştu.  

Instagram’ın şu ana kadar ki en çok beğeni alan paylaşımı için dünya rekoru kırma fikrinin 4 Ocak akşamı ortaya çıktığını söyleyen Eugene Egg, bu fikrin çıkış noktasının ise “2018’in en çok beğenilen 20 Instagram gönderisi” ile ilgili bir haber olduğunu anlattı.

Eugene Egg, “Salı gecesi sadece 8 bin beğeni ile ilk birkaç gün sessiz geçti. Ama sonra çarşamba günü beğeniler artmaya başladı ve hafta sonuna doğru takipçi sayısı yükseldi” bilgisini verdi.

Eugene Egg, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun, rekoru olabildiğince basit bir şey ile kırmayı denemek için ilginç bir deney olacağını düşündüm. Bu yüzden yumurtada karar kıldım. Bence bu aynı zamanda şöhret kültürünün ne kadar kırılgan olduğu üzerine bir yorum, bir sözcük oyunu. Ama gerçekten eğer yumurta gibi basit bir şey tacı giyerse bunun eğlenceli olabileceğini düşündüm.”

Instagram’da en fazla beğeni alan bu paylaşım aynı zamanda internet üzerindeki en popüler gönderi olma özelliğine de taşıyor.

Gizemli yumurta hesabının bundan sonraki planı ise belirsiz. Ancak Eugene Egg, “Yumurta için bir sonraki adım ne? Birkaç fikrim var. Bizi izlemeye devam edin” dedi.

Daha önce de Twitter’da benzer bir kampanya yürütülmüştü. ABD’de hizmet veren fast food restoranı Wendy’s’in bir müşterisi, bir senelik bedava kızartılmış kıtır tavuk kazanmak amacıyla başlattığı kampanyada 3,5 milyonluk bir retweet sayısına ulaşmıştı.

Ardından Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın insanlara onu retweet ettikleri taktirde para kazanma şansını teklif etmesi yeni bir retweet rekorunu getirdi.

Twitter’da tüm zamanların en çok beğeni alan paylaşımı ise, ABD’nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama’nın bir paylaşımı. Eski başkan Obama, pencereden bakan üç çocuğun fotoğrafını Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela’nın şu sözleriyle paylaşmıştı:

“Hiç kimse teninin rengi, geçmişi ya da dini yüzünden başka bir kişiden nefret ederek doğmuyor.”

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU