“IŞİD Kerkük’ün güneyinde ciddi tehdit oluşturuyor”

Kerkük Valisi Rakan Said Ali Cuburi, kentin güneyindeki Hemrin Dağları, Zegetun ve Abu Hanacir vadileri gibi kırsal bölgelerde çok sayıda IŞİD militanı bulunduğunu söyledi

Fotoğraf: AA - Rakan Said Ali Cuburi

Bölgelere en kısa zamanda operasyon düzenlenmesi gerektiğini belirten Vali Cuburi, "Kentin güneyinde tehlikeli sayılara ulaşan IŞİD militanları ciddi tehdit oluşturuyor" dedi.

Kırsal bölgelerdeki teröristlerin kent merkezine de sızdığını ve uyuyan hücre haline gelmeye başladıklarını aktaran Cuburi, bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

"Kentte kriz IŞİD’ın işine yarar"

Vali Ali Cuburi, Kerkük'te siyasi ve toplumsal alanda herhangi bir kriz veya anlaşmazlığın da IŞİD’e yarayacağını dile getirdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Kerkük'teki parti binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) asmasının bu açıdan çok yanlış olduğunu kaydeden Cuburi, şunları söyledi:

"Özellikle Kerkük'teki Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) bayrağı krizi, IŞİD’e rahat bir açık vermektir. Hatalı bir adım olan bayrak krizine son verilmesi gerekiyor"

"IŞİD militanlarında artış var"

Cuburi, merkezi Bağdat hükümetinden Kerkük'e takviye güç istediklerini hatırlatarak, "Kentin güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerinin sayısı yeterli görünse de özellikle kentte IKB bayrağı krizi sonrası ve güney bölgede IŞİD militanlarının sayısında artış gözlemlenmesinden sonra Bağdat hükümetinin buraya ek güvenlik gücü göndermesi gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Kerkük teşkilat sorumlularından Revend Mela Mahmud ise “Kentteki başkanlık meclisi toplantısında, teşkilatlarımıza Irak Kürdistan Bölgesi, KYB ve Irak bayraklarını, tüm tarafların koordinasyonuyla asma kararı aldık” açıklamasında bulunmuştu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi de konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, KYB'nin, Kerkük'teki parti binalarına IKBY bayrağı asmasına karşı olduğunu belirterek, kentin IKBY'nin sınırları içerisinde yer almadığını söylemişti.

DAHA FAZLA HABER OKU