Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı başlamıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'ye operasyonun başlattığını duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri harekâtın başladığını duyurdu. 

Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı'nı başlatmıştır" ifadesini kullandı. 
 

Erdoğan
Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın harekât emri verdiği anı paylaştı/ Fotoğraf: AA


Cumhurbaşkanı, "Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir" dedi. 

"Barış Pınarı Harekâtı ile, ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz" diyen Erdoğan "Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız" ifadelerini kullandı. 


Cumhurbaşkanı, "Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun" diyerek açıklamasını bitirdi.

Barış Pınarı
Fotoğraf: İHA 


Erdoğan'ın açıklamasıyla eş zamanlı olarak Türk jetleri, Suriye'nin Rasulayn kentini bombalamaya başladı. 

Barış Pınarı Harekâtı, TSK'nın Suriye'ye düzenlediği ilk operasyon değil. 

2015: Şah Fırat Operasyonu

Şubat 2015'te, Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 38 personelin Türkiye'ye getirilmesi için Şah Fırat operasyonu düzenlenmişti. 

2016: Fırat Kalkanı Harekatı

İkinci operasyon, bölgedeki IŞİD varlığını gerçekleştirmek için yapılan Fırat Kalkanı Harekatı'ydı. Ağustos 2016'da başlayıp yedi ay beş gün süren harekatın amacı şu şekilde açıklanmıştı:

Türkiye'nin kendi varlığına tehdit olarak gördüğü ve terör örgütü olarak tanımladığı grupları bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki halkın güvenliği sağlamak.


2017: İdlib intikalleri

Ekim 2017'de TSK İdlib'deki çatışmasızlığı gözlemek amacıyla İdlib intikalini başlattı. Bu intikallerle şehir genelinde gözlem noktaları kuruldu.

2018: Zeytin Dalı Harekatı

Barış Pınarı'ndan önceki son harekât olan Zeytin Dalı ise Ocak 2018'de başlatıldı. Zeytin Dalı ile Afrin'in kontrolü YPG'den gele geçirilmişti. 


Independent Türkçe

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU