Pervin Buldan: Leyla’nın sesine ses katamazsak daha karanlık süreçler yaşarız

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, açlık grevinin 66'ncı günündeki Leyla Güven'e destek çağrısı yaptı

Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi 9’uncu Genel Kadın Kogresi’nde konuştu. 

Buldan, “Leyla Güven başta olmak üzere cezaevinde rehin tutulan ve direnen arkadaşlarımızın özgürleşmesi için güçlü bir birlikteliğe ihtiyaç olduğunu ifade ediyorum” dedi:  

“Siyaset yapanlar başta olmak üzere sevgili Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ’ın, Sebahat Tuncel’in ve ismini sayamayacağım yüzlerce binlerce arkadaşımızın cezaevinde rehin tutulduğu bir döneme tanıklık ediyoruz. Bu süreçler bize bir kez daha gösterdi ki, hepimizin üzerinde durması ve yoğunlaşması gereken bu ülkenin kırmızı çizgisi olan bazı hassas noktalar var. Bu noktaların başında tecrit meselesi geliyor. Biz kadınlar tecridin kalkması için ortak bir mücadele yürütemezsek, Leyla Güven’in sesine ses olamazsak, onun çığlığını duyamaz ve elimizi Leyla Güven’e uzatamazsak, bu karanlık günlerin devam edeceği, demokrasinin ayaklar altına alındığı, demokratik siyasetin tasfiye edildiği yeni yeni süreçlerle karşılaşacağımızı belirtmek isterim.”

“Yerel seçimlere kadınlar olarak damga vurmak zorundayız”

Yerel seçimlerin yaklaştığını da belirten Buldan, kadınların bu seçimlere damga vurması gerektiğini söyledi.

HDP’nin kayyum atanan belediyelerinin de geri alınması gerektiğini belirten Buldan, şöyle konuştu:

“Seçimlerden sonra AKP’nin geriletildiği, kayyumlardan belediyelerin yeniden alındığı, HDP’nin güçlü bir temsiliyeti elde ettiği bir dönemi, kadınların mücadelesiyle başaracağımıza yürekten inanıyorum. Gerçekten zorlu ve sıkıntılı bir süreçteyiz ama bu sıkıntılı ve zorlu süreçleri kadınların her dönem aştığını çok iyi biliyoruz. Yine ben bu dönemin de kadınların bir araya geldiği, örgütlü bir duruş içinde yan yana durduğu özgürlük mücadelesinin başını çektiği bir süreci tekrar kazanacağına olan inancımı paylaşmak isterim."


 

DAHA FAZLA HABER OKU