Ömer Çelik yeni bir insan hakları eylem planının hazırlanacağını duyurdu: İktidarlarımız dönemine damga vuracak

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlanacak" dedi

Fotoğraf: AA

Ak Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Ömer Çelik, "Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlanacak. İktidarlarımız dönemine damgasını vuracak işlerden bir tanesi olacak" dedi.

Bireysel hak ve özgürlüklerin artırılmasıyla ilgili çalışmaların söz konusu olacağını aktaran Çelik, "Devletten vatandaşa değil, vatandaştan devlete akan bir gözle değerlendirilecek. Yargı süreci basitleştirilecek, vatandaşın aleyhine olacak" ifadelerini kullandı.

Çelik, şunları söyledi:

Yargı reformunun uzlaşmayla gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Ancak tabi bu konu tartışılacaktır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 1 yıl içindeki uygulamalarda nasıl geri dönüşler aldığı, çeşitli kesimlerin bu uygulamaya dönük değerlendirmelerine dair kapsamlı bir sunum Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından yapıldı.

Yargı reformu meselesine MYK’mızda değerlendiriyoruz. 2 aşamalı düşünebiliriz tartışmayı. Birincisi yargı bağımsızlığını-tarafsızlığını sağlayacak şekilde, örneğin hakim ve savcılara coğrafi teminat getirilmesi. Hakim ve savcı müessesine belli bir konumdan sonra gelinmesi. Yargısal kaliteyi artıracak, yargı tarafsızlığını teminat altına alınacak birtakım tedbirler var.

Ama en önemlisi, vatandaşımızın gündelik hayatına dokunan, devletten vatandaşa değil, vatandaştan devlete bakan bir gözle değerlendirilecek. Yargı basitleştirilecek, kolaylaştırılacak.

Bireysel hak ve özgürlüklerin artırılmasıyla ilgili önemli çalışma söz konusu olacak. Çok uzun süredir terörle mücadele içindeyiz. 15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü darbe girişiminde bulundu. Bu darbe girişiminden sonra aldığımız tedbirler, doğru olmasına rağmen eleştirilere maruz kaldı.

 

"Yargı bağımsızlığının ve yargısal kalitenin arttırılmasına dönük tasarruflar"

Yargı reformu meselesinin de burada geniş kapsamlı şekilde değerlendirildiğini ifade eden Çelik, bunun iki aşamalı olarak düşünülebileceğini, birincisinin yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacak şekilde, yargısal kalitenin artırılmasına dönük gerçekleşecek tasarruflar olduğunu söyledi.

Çelik, bu kapsamda hakim ve savcılara coğrafi teminat getirilmesi, hakim ve savcı yardımcılığı müessesesiyle belli bir deneyimden sonra hakim ve savcı konumuna gelinmesi, ihtisaslaşma gibi yargısal kaliteyi artıracak, yargı bağımsızlığını güçlendirecek, yargı tarafsızlığını teminat altına alacak, böylece yargısal kalitenin standartlarını güçlendirecek birtakım tedbirler bulunduğunu kaydetti. 

Vatandaşın gündelik hayatına dokunan, devletten beklediği hizmeti devletten vatandaşa bakan gözle değil, vatandaştan devlete bakan gözle değerlendiren düzenlemelerin hayata geçecek olmasının önemine işaret eden Çelik, bunlardan en önemlisinin yargısal süreçlerin sadeleştirilmesi olduğunu dile getirdi.

En sıkıntılı konulardan birinin idareyle birey arasında ya da idarenin iki unsuru arasında bir ihtilaf çıktığında vatandaşın zarar görmesi olduğunu dile getiren Çelik, bunun engellenebilmesi için alternatif çözüm yollarının üretilebilmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

"Reform sürecimizi sürdürüyoruz"

Bireysel hak ve özgürlüklerin artırılmasıyla ilgili önemli bir çalışmanın da söz konusu olacağını bildiren Çelik, "Çok uzun bir zamandır terörle mücadele eden bir ülkeyiz. 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişimine karşı güçlü bir tepki verdik. Bu tepki karşısında aldığımız tedbirler hukuka uygun olmasına rağmen haksız birtakım eleştirilere muhatap oluyor. Ama reform sürecimizi sürdürüyoruz. Hem bireyin hak ve özgürlüklerinin artırılması, en önemlisi de ifade özgürlüğünün genişletilmesi bakımından burada güçlü kalemler yer alacak" diye konuştu. 

Çelik, uzun tutukluluk sürelerinin bir tür cezalandırmaya dönüşmesi karşısında alınacak tedbirlerin son derece önemli olduğunu, bu nedenle yargılamanın makul bir sürede, vatandaşa belli bir süre verilerek yapılmasının önem taşıdığını kaydetti.

"Vatandaşa makul bir yargılama süresi verilecek"

"Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlanacak. İktidarlarımız dönemine damgasını vuracak işlerden bir tanesi olacak" diyen Ömer Çelik, buna çok önem verdiklerinin altını çizdi. Adalet Bakanlığının bu çalışmayı yaparken bütün bileşenlerin, aktörlerin, bireylerin buna katkısını talep ettiğini aktaran Çelik, "İnsan hakları eylem planı, aynı şekilde bizim evrensel dünyaya karşı hangi standartlarla baktığımızı, evrensel dünyadaki standartlara karşı cevabımızın ne olduğunu, bununla ilgili nasıl bir uyumlaştırma içinde olduğumuzu gösterecek" dedi.

Vatandaşların yargılama süreleri konusundaki belirsizlikten zarar gördüğünü aktaran Çelik, "Vatandaşa makul bir yargılama süresi verilecek. Senin davan şu kadar zaman içerisinde bitecek diye vatandaş lehine bir düzenleme yapılacak" diye konuştu.

"Terörle mücadele performansımızı arttırırken ögürlükler konusundaki performansımızı da arttırıyoruz"

Havalimanlarında insanların bilmedikleri bir suçtan veya aranmadan dolayı alıkonulduklarını da belirten Çelik, bu konudaki mağduriyetin de giderileceğini söyledi. Bu konuların özgürlük, güvenlik dengesi gibi belli bir paradigmaya sıkışmış olarak tartışıldığına işaret eden Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı:

Türkiye, terörle çok yoğun mücadele eden bir ülke. Bunu aldığı zaman, hemen özgürlük güvenlik dengesi içinde bir ikilemin içerisine sokulmaya çalışılıyor, aldığı tedbirler çerçevesinde. Bütün bunlar gösteriyor ki terörle mücadele konusundaki performansımızı artırırken aynı zamanda özgürlükler konusundaki performansımızı da artırıyoruz. Devletten vatandaşa bakan bir göz değil, vatandaştan devlete bakan bir gözle, vatandaşın talimatıyla şekillenen bir devlet işleyişiyle hem özgürlük süreçlerini, ifade hürriyeti, insan hakları eylem planı gibi süreçleri yükselteceğiz hem de terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı pekiştireceğiz

Kadına şiddet meselesinde uygulamadaki son durumun, rakamlarla ortaya konulan gerçekliğin, daha fazla ne yapılabileceğinin, sahada siyasetçiler olarak kadına şiddetin önlenmesi konusunda kendi yapabileceklerinin neler olduğunun da konuşulduğunu aktaran Çelik, İçişleri Bakanlığının yaptığı çalışmaların gözden geçirildiğini bildirdi.

"Okullardaki güvenliğe özel bir önem veriyoruz"

Okullardaki güvenlik meselesine de değinen Çelik, şunları söyledi:

Anne babalardan gelen şikayetler çerçevesinde, şikayet olmasa bile hassasiyetler çerçevesinde okulların etrafındaki güvenlik meselesine çok özel bir önem veriyoruz. Bütün anne babalara buradan seslenmek isterim, sizin bize, partimize, hükümetimize ilettiğiniz bütün talepleri tek tek inceliyoruz. Okulların etrafıyla ilgili bize ilettiğiniz bütün şikayetleri, bütün hassasiyetleri tek tek yazıyoruz ve bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bu çerçevede okulların etrafındaki güvenlik meselesi, çocukların sadece okula teslim edilip o dersi görmesi değil, çocuğun yaşadığı okulun çevresi, oradan evine gelirkenki ortam, bütün bu konularda anne babaların müsterih olacağı çalışmaları sürdürüyoruz

Trafik güvenliği konusundaki çalışmaların güçlü bir şekilde devam ettiğini de belirten Çelik, bu konuda büyük ilerleme sağlandığını kaydetti. Çelik, "Vatandaşımızın gündelik hayatının standartlarının yükseltilmesi, medeni bir toplum düzeninin standartlarının yükseltilmesi konusunda bu meseleler enine boyuna tartışılmıştır." dedi.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU