İzmir'de Belediye işçilerine polis müdahalesi, 9 gözaltı

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZENERJİ işçileri Başkanlık önünde gösteri yaptı, polis müdahale etti, 9 gözaltı var

İzmir Büyükşehir Belediyesi önündeki işçi gösterisine, polis müdahalesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakı İZENERJİ şirketinde örgütlü DİSK'e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başlattı.

İZSU, Park ve Bahçeler, Mezarlıklar Müdürlüğü, Eşrefpaşa Hastanesi gibi 17 birimde örgütlü sendika ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmeler sürerken, taşerondan kadroya geçen işçiler de toplu iş sözleşmesine dahil edildi.

Belediye ise sendikanın yetkisine itiraz etti. Şube Başkanı Arif Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yapılan görüşmelerde, kendilerine itirazı geri çekeceğini söylenildiğini, ancak bunun yapılmadığını öne sürdü. 

Bu gelişme üzerine sabah saatlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan işçiler, eylem yapmak istedi.

Polis, işçinin önünü kesip müdahale etti

İşçiler; ‘Toplu sözleşme hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz’ pankart taşıyıp slogan attı.

İşçilerin yolunu kesen polis, işçilere dağılma uyarısında bulundu.Ancak işçiler kabul etmedi.

Çevik kuvvet ekipleri de biber gazı ve coplarla işçilere müdahale etti. Çok sayıda işçi ve sendika yöneticisi gözaltına alındı.

Olayların ardından açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek şu konuşmayı yaptı:

"Sizin ileri demokrasiniz bu mu?"

“Hak arama mücadelemiz, basın açıklaması hakkımız bugün antidemokratik şekilde elimizden alındı, polis şiddeti ile karşılaştık. Sizin ileri demokrasiniz bu mu?

Söz verdin, sözünü tut Aziz Kocaoğlu. Bugün çözüyoruz, itirazı yarın geri çekiyoruz diyerek 90 gündür bizi oyaladınız. Sen bizim toplu sözleşme yetkimize itiraz ettin.

Sen bizi yok sayarsan, biz de seni yok sayarız. İşçiyi emekçiyi yok saymayın. Sokaklarda, alanlarda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılına kadar mücadelemiz sürecek. Basın açıklamamızı da yapacağız.

Gelin sıkıyorsa hepimizi alın. Biz sadece İZENERJİ işçisi değiliz, Türkiye genelinde yüz binlerce işçiyiz”

DAHA FAZLA HABER OKU