AKOM'u ziyaret eden Kılıçdaroğlu: 1999'dan beri alınan vergiler nereye gitti?

AKOM'da açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Ne oldu o deprem vergileri, nereye gitti o deprem vergileri? Devleti yöneten insanların geleceği görmesi lazım" dedi. İBB Başkanı İmamoğlu ise, kasım ayında deprem çalıştayı yapılacağını duyurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da dün yaşanan depreme ilişkin, "İstanbul'daki bütün belediye başkanlarımız sadece CHP'li değil, diğer partiye mensup belediye başkanlarımız da el birliğiyle elbette çalışacaklardır. Riski aşmak için elbette mücadele edeceklerdir, seferber olacaklardır ama temel soru şu, 1999-2019 neden bu kadar uzun süre beklendi?" dedi.

Depremde can kaybının olmamasının en büyük sevinç olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Sayın Başkan (Ekrem İmamoğlu) doğal olarak kendisi ve arkadaşlarıyla önlerinde duran riski aşmak için elinden gelen çabayı göstereceğini ifade etmiştir. Bu da onun en doğal hakkıdır, yasal hakkıdır, görevidir ve bunu yapacaktır arkadaşlarıyla beraber." diye konuştu.

"Vergiler ödendi, yaralar sarılacaktı. Ne oldu o deprem vergileri?"

Kemal Kılıçdaroğlu, 1999 Marmara Depremi'ne değinerek, söyle devam etti:

20 bine yakın yurttaşımız hayatını kaybetti. 30 bini aşkın yaralımız vardı. Deprem vergileri diye vergi yasaları çıktı. Bu ülkenin 80 milyon insanı gönüllü olarak gitti, vergilerini ödedi. Yaralar sarılacaktı. Şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum. Ne oldu o deprem vergileri, nereye gitti o deprem vergileri? Devleti yöneten insanların geleceği görmesi lazım

imamoğlu-kılıçdaoroğlu-AKOM-AA.jpg
Kılıçdaroğlu, depreme ilişkin yapılan çalışmalar ve afet yönetim süreciyle ilgili İmamoğlu'ndan bilgi aldı / Fotoğraf: AA

 

"1999-2019, neden bu kadar uzun süre beklendi"

Depremin ardından 20 yıl geçtiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "20 yıldır şimdi biz hala başladığımız noktadayız. Ben bunu sormak zorundayım. Kimin için? Risk altındaki 16 milyon İstanbullunun hakkını savunmak için sormak zorundayım. 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin bunun hesabını vermesi lazım. Nereye gitti bu paralar? Yaşadığımız dram nedir? Biz elbetteki süreci baltalamak, merkezi hükümet yatırım yapacak onları engellemek, böyle bir düşünce elbette olamaz. İş birliği içinde bu bataktan İstanbul'u kurtarmak zorundayız. Şundan yüzde yüz eminim. İstanbul'daki bütün belediye başkanlarımız sadece CHP'li değil, diğer partiye mensup belediye başkanlarımız da el birliğiyle elbette çalışacaklardır. Riski aşmak için elbette mücadele edeceklerdir, seferber olacaklardır ama temel soru şu, 1999-2019 neden bu kadar uzun süre beklendi?" diye konuştu.

"Depremde ölenin partisi olmaz"

İstanbul'daki yeni yönetimin deprem riskini tümüyle ortadan kaldırmak için ellerinden gelen her türlü çabayı harcamak istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, bu ekibe destek olunmasını talep etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Depremde ölenlerin partisi olmaz. Ölenler insan. Bizim insanlarımız, çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, gençlerimiz. Dolayısıyla el birliğiyle bu riskin bir şekilde aşılması lazım ama bütün bunları yaparken geçmişte yapılanların da bir şekliyle ne olduğunu sorgulamamız lazım. Gelecek yöneticilerin de bundan ders çıkarması, aynı hataları tekrar etmemesi lazım." ifadelerini kullandı.

 

İmamoğlu: Kasım ayında deprem çalıştayı yapacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da 1999'daki Gölcük depreminin 20. yılında yaşanan bu depremin İstanbul'a önemli bir ikaz olduğunu belirtti.

Kasım ayında bütün paydaşları bir araya getiren bir deprem çalıştayı yaparak mevcut durumu analiz edip yol haritasını toplumla paylaşma arzusunda olduklarını ifade eden İmamoğlu, "İBB olarak odaklandığımız şey deprem yaşanana kadar ne yapacağımıza dair iş ve işlemlerdir. Depreme hazırlık, yapıların sağlamlığı, şehir planlarındaki aykırılıkların giderilmesi, deprem toplanma alanlarıyla ilgili ihtiyaçlarımız, eksikliklerimiz ve deprem anına dönük toplumun bilinçlendirilmesidir." dedi.

İmamoğlu, dün akşam Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında yapılan toplantının verimli geçtiğini düşündüğünü söyledi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU