Trump, ABD'deki yüksek öğrenim görmüş yabancılara kalıcı oturma izni verilmesini önerdi

Trump, “Diplomanızın bir parçası olarak, bu ülkede kalabilmek için otomatik olarak yeşil kart almalısınız” dedi

ABD Eski Başkanı Donald Trump / Fotoğraf: AFP

Donald Trump, göçmenliğin başkanlık kampanyasında kilit konu olduğu bir dönemde, ABD hükümetinin ABD'de yüksek öğrenim görmüş yabancılara "otomatik olarak" kalıcı oturma izni vermesi gerektiğini açıkladı.

Eski başkan, All-In podcast'e verdiği röportajda şunları söyledi: "Diplomanızın bir parçası olarak, bu ülkede kalabilmek için otomatik olarak yeşil kart almalısınız."

Yeşil kart, Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı oturma izni anlamına gelmektedir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhuriyetçi başkan adayına, röportajı yapan kişinin, ABD'nin rekabet gücünü ve "en iyi ve en parlakları Amerika'ya çekme" kabiliyetini sınırladığını söylediği, göçmenlik kısıtlamaları soruldu.

Trump, "Prestijli bir üniversiteden mezun olan insanların hikayelerini bildiğini ve onların burada kalmayı çok istediklerini söyledi. Bir iş planları ve konseptleri vardı ama yapamadılar. Hindistan'a, Çin'e dönüyorlar. O ülkelerde aynı işi yapıp milyarder oluyorlar ve binlerce kişiye istihdam sağlıyorlar. "Burada da yapılabilirdi" cevabını verdi.

Trump’ın Cumhuriyetçi Parti'nin göçmenlik konusunda her zamanki kısıtlayıcı tutumundan farklı olan bu açıklamaları, Demokrat rakibi Joe Biden'ın ABD'de yüksek öğrenim görmüş ve ülkede iş teklifi almış bazı göçmenlerin çalışma vizesi alma sürecini hızlandırmak istediğini açıklamasından birkaç gün sonra yapıldı.

Mevcut ABD Başkanı, "(Meksika ile) sınırı güvence altına alabilir ve göç için yasal yollar sağlayabiliriz" dedi.

Trump'ın kazanması halinde kitlesel sınır dışı etme sözü veren kampanya ekibi ise Biden'ın tedbirlerinin "şüphesiz göçmen suçlarını körükleyeceğini" vurguladı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU