İstanbul'da "kayyumlara hayır" mitingi 29 Haziran'da

29 Haziran Cumartesi günü saat 19.00'da Kartal Meydanı'nda yapılacak mitinge çağrıda bulunan örgütler ortak basın açıklamasıyla Hakkari halkının iradesine yapılan saldırıya karşı İstanbulluları dayanışmaya çağırdı

Fotoğraf: X

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri aralarında KESK İstanbul Şubeler platformu, TMMOB- İstanbul il koordinasyon kurulu, CHP, DEM Parti, TİP, EMEP, SOL Parti, Halkevleri ve DİSK Gibi Birçok demokratik kitle ve meslek örgütünün katılımıyla yaptığı açıklama ile İstanbul halkını Hakkari Belediyesine atanan kayyumu protesto etmeye çağırdı. 

Yapılan ortak basın açıklamasında, gerileyen Cumhur İttifakının sermayeden yana bütün politikalarını halka dayatmanın bir aracı olarak kayyumları silahlaştırdığı vurgulanırken, "Kayyum demek gasp demektir, kayyum demek talan demektir, kayyum demek yolsuzluk, hırsızlık, halk iradesini tanımamak demektir" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada tek adam iktidarının Kürt halkının iradesine karşı kayyumlar aracılığıyla darbe yapıldığı belirtilirken, "Halk tarafından seçilmiş belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış'ı yargıyı araçsallaştırarak tutuklamak, Batı belediyelerinde uygulandığı gibi belediye meclisi içinden vekil seçmek yerine kayyum atamak, halkın demokratik iradesini tanımamaktır" ifadeleri kullanıldı.

Demokrasi İçin Birlik (DİB) Koordinasyon Kurulu üyesi Ayşegül Devecioğlu tarafından okunan açıklamada şu vurgular yapıldı:

Halk tarafından seçilmiş belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış’ı yargıyı araçsallaştırarak tutuklamak, Batı belediyelerinde uygulandığı gibi belediye meclisi içinden vekil seçmek yerine kayyum atamak, halkın demokratik iradesini tanımamaktır. AKP-MHP ittifakı, kayyum rejimiyle halkın demokratik iradesini kırarak, Türkiye’deki bütün ezilenlerin ve muhalefetin de demokratik mücadele iradesini kırmaya ve kirli rejimine payanda etmeye çalışmaktadır. O nedenle kayyum demek gasp demektir, kayyum demek talan demektir, kayyum demek yolsuzluk, hırsızlık, halk iradesini tanımamak demektir. Kayyım aynı zamanda iktidarın çözümsüzlük ve savaş politikalarıyla ülkenin refah ve barış içinde yaşama umuduna vurduğu bir darbedir.

Basın açıklaması "Bütün halkları, emekçileri, 29 Haziran Cumartesi günü saat 19.00'da Kartal Meydanı'nda "Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için Kayyumlara Geçit Vermeyeceğiz!" şiarıyla gerçekleştireceğimiz mitinge davet ediyoruz" çağrısı ile son buldu.

 

Artı Gerçek, Evrensel, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU