BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: İsrail Gazze'de savaş hukukunu ihlal etmiş olabilir

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Sivillere zarar vermekten kaçınan ya da en azından zararı en aza indiren savaş araç ve yöntemlerinin seçilmesi gereklilikleri, İsrail bombardımanlarında sürekli olarak ihlal edilmiş görünmektedir” dedi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanının yol açtığı yıkımdan / Fotoğraf: EPA

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki askerî harekâtlarında savaş hukukunun temel ilkelerini defalarca ihlal etmiş ve siviller ile savaşçılar arasında ayrım yapmamış olabileceğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığı habere göre, çok sayıda ölüm ve yaralanma ile sivil altyapının tahrip edilmesiyle sonuçlanan altı İsrail saldırısını değerlendiren bir raporda, İsrail güçlerinin ‘saldırıda ayrımcılık, orantılılık ve ihtiyati tedbir ilkelerini sistematik olarak ihlal etmiş olabileceği’ ifade edildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Sivillere zarar vermekten kaçınan ya da en azından zararı en aza indiren savaş araç ve yöntemlerinin seçilmesi gereklilikleri, İsrail bombardımanlarında sürekli olarak ihlal edilmiş görünmektedir” dedi.

Sağlık yetkililerine göre İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava ve kara saldırıları Hamas tarafından yönetilen bölgede 37 bin 400'den fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonunu, Hamas savaşçılarının 7 Ekim'de İsrail'in güneyine sınır ötesi bir saldırı düzenlemesinin ardından başlattı. İsrail istatistiklerine göre söz konusu saldırıda yaklaşık bin 200 kişi öldü ve 250'den fazla kişi esir alındı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, bu ayın başlarında, İsrail'in dört esiri kurtarmak için düzenlediği operasyon sırasında sivillerin öldürülmesinin savaş suçu sayılabileceğini söylemiş, ancak bunun nüfusun yoğun olduğu bölgelerde esir alan Filistinli militanlar için de geçerli olduğunu belirtmişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

 

DAHA FAZLA HABER OKU