İsrail'den taktiksel ateşkes kararı: İnsani yardımlara izin verilecek

Fransız Haber Ajansı AFP’nin haberine göre İsrail ordusu Pazar günü, insani yardım girişine izin vermek için Gazze Şeridi'nin güneyindeki bölgede günün belirli saatlerinde "askeri faaliyetlerde taktiksel ateşkes" uygulanacağını duyurdu

İsrail askerleri Gazze Şeridi'ndeki kara operasyonunda (Reuters)

Ordu, yaptığı açıklamada, Kerem Şalom geçişinden Selahaddin Yolu'ndan kuzeye  giden bölgede "insani amaçlı askeri faaliyetlerde yerel taktik ateşkesin bir sonraki duyuruya kadar her gün saat 08.00'den 19.00'a kadar uygulanacağını" açıkladı.

Açıklamada, bu kararın, Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlarla yapılan görüşmeler sonrasında "Gazze Şeridi'ne giren insani yardım hacminin artırılması" çabaları kapsamında alındığı belirtildi.

İsrail, özellikle Kerem Şalom geçişi yoluyla yardım dağıtımını kolaylaştırmak için çalıştığını ifade etse de insani yardım kuruluşları kuşatma altındaki Filistin bölgesinde ciddi gıda ve diğer temel malzeme kıtlığı konusunda aylardır uyarıda bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze'de beş yaşın altındaki sekiz binden fazla çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle tedavi gördüğünü, bunların arasında "ağır akut yetersiz beslenmeden muzdarip bin 600 çocuğun da bulunduğunu" duyurdu.

İsrail'in duyurusu, İsrail ile  Hamas arasındaki  ateşkes anlaşmasına varma umutlarının suya düştüğü bir zamanda geldi.  Bu da ABD Başkanı Joe Biden'ın ilk aşamada açıklayacağı bir planın onaylanma şansını zayıflatıyor.

Dünya Gıda Programı İcra Direktör Yardımcısı Karl Skau geçtiğimiz günlerde BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı açıklamada, sahada artan ihtiyaçları karşılayacak düzeyde yardım sağlamanın neredeyse imkansız olduğunu belirterek, herhangi bir değişiklik olmadığı sürece kuzeydeki Gazze yakın kıtlıkla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU