İBB Sözcüsü: Necip Fazıl Kısakürek’in oyunu önceki dönem oynadı, bir kere sahnelenmesinin bedeli 368 bin lira

Murat Ongun: Hem maliyeti hem de önceki dönemden beri oynanmadığı için repertuvardan çıkarılmıştır

Şehir Tiyatroları’nın Vahşi Batı isimli oyunundan bir sahne. (Fotoğraf: İBB Şehir Tiyatroları)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2019-2020 sezonunun repertuvarı geçen günlerde açıklandı.

Repertuvarda Mustafa Kutlu'nun 'Mavi Kuş', Necip Fazıl Kısakürek'in 'Reis Bey' ve İskender Pala'nın 'Aşk Bir Zamanlar' oyunlarının olmaması bazı basın kuruluşlarında “ideolojik sansür” olarak nitelendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun da konu hakkında bir açıklama yaptı.

Ongun, Kısakürek’in oyununun önceki dönem de sahnelendiğini hatırlatarak bu oyunu bir kere tiyatro izleyicisi ile buluşturma bedelinin 368 bin lira olduğunu söyledi:

Değerli İstanbullular; Şehir Tiyatroları’nda 7 Nisan 2018’den beri oynanmayan Reis Bey isimli oyunun sadece 1 kez sahnelenmesinin maliyeti 368.000TL’dir. Hem maliyeti hem de önceki dönemden beri oynanmadığı için repertuardan çıkarılmıştır. Bunun dışındaki haberler maksatlıdır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sahnelenecek olan oyunlar

Şehir Tiyatroları'nın 2 Ekim'de başlayacak yeni sezon repertuvarında "Ay Carmela", "Biraz Gelir misiniz?", "Mine", "Gece Kulübü", "Yaygara 70", "Deli İbrahim", "Tatar Ramazan", "Bir Ziyaret", "Ramses 2", "Çın Sabahta" ve "İki Efendinin Uşağı" oyunlarıyla çocuk oyunlarından "Peri Kızı Müzikali", "Rüya" ve "Yaşayan Sayfalar" oyunları yer alacak.

Ekim ayında ise "İki Efendinin Uşağı", "Ay Carmela", "Vahşi Batı", "Karıncalar-Bir Savaş Vardı", "Amanvermez Avni", "Söz Veriyorum", "Macbeth", "Bizim Aile", "Şahane Züğürtler", "Saadet Hanım", "Tatlı Kaçık", "On İki Öfkeli Adam", "Kahvede Şenlik Var", "Hayal-i Temsil", "Uzlaşma", "Ocak'ta Bahar", "Can Yeleği", "Ben Çağırmadım", "Hisse-i Şayia", "Matruşka", "Geç Kalanlar", "Komik-i Şehir Naşit Bey", "Hastalık Hastası", "Nora-Bir Bebek Evi" ve "Felatun Bey Rakım Efendi" ve "Son" oyunları sahnelenecek. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU