McGregor'dan gelen haberle sarsılan UFC'ye bir darbe daha

Rusya yurttaşının 22 Haziran'da Riyad'daki ana etkinlikte Robert Whittaker'la dövüşmesi bekleniyordu

Arşiv (AFP)

UFC, Conor McGregor'un dövüşünün iptal edildiğinin duyurulduğu gün, büyük bir darbe daha aldı: Hamzat Çimayev, 22 Haziran'da Suudi Arabistan'da düzenlenecek ana etkinlikten çekildi.

McGregor'un 29 Haziran'da Michael Chandler'la karşı karşıya geleceği UFC 303 ana müsabakası, İrlandalının sakatlanması nedeniyle 13 Haziran Perşembe iptal edilmişti. O gecenin ortak ana etkinliği de aksamıştı: Jamahal Hill'in yerine geçen Anthony Smith, Carlos Ulberg'le karşılaşacak. Ulberg de zaten Khalil Rountree Jr.'ın yerine geçmişti.

Hastalığın Çimayev'i gelecek haftaki Dövüş Gecesi ana etkinliğinin dışında bırakmasıyla birlikte UFC, yeni ayarlamalar yapmak zorunda kaldı. Rusya yurttaşının eski ortasıklet şampiyonu Robert Whittaker'la dövüşmesi beklenirken UFC Başkanı Dana White şunları söyledi:

Ne yazık ki Hamzat Çimayev gelecek hafta sonunun Suudi Arabistan dövüşünden çekildi.

Feci, yani feci hasta. Bu yüzden eve dönüyor ve umarım kısa sürede iyileşir.

Çimayev'in yerini İkram Aliskerov alarak Whittaker'a karşı dövüşecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rus Aliskerov, ilk rauntta nakavtla Çimayev'e kaybederek 2019'da profesyonel kariyerinin tek yenilgisini almıştı. Avustralyalı Whittaker şubatta Paulo Costa'yı puanla devirmesinin ardından bir galibiyet daha almayı hedefliyor.

MMA kariyerine heyecan verici bir başlangıç yapan 30 yaşındaki Çimayev, her maçını ilk iki rauntta bitirerek 10-0'lık bir galibiyet serisi yakaladı. Bununla birlikte, kilo verme konusundaki başarısızlıkları ve tekrarlayan hastalıkları onun ivmesini yavaşlatıyor.

Rusya yurttaşı en son ekimde dövüşmüş ve etkinliğe kısa süre kala Costa'nın yerine geçen eski orta hafifsıklet (welterweight) şampiyonu Kamaru Usman'ı puanla yenmişti.

Çimayev'in 2017'den 2019'a kadar ortasıklet kemerini taşıyan Whittaker'la yapacağı maç, 84 kiloda 1 numaraya aday olacak ismi belirleyecekti. Geçen yıl Whittaker'ı durduran, unvanın halihazırdaki sahibi Dricus Du Plessis'in eski şampiyon Israel Adesanya'yla bu yıl dövüşerek kemeri korumaya çalışması bekleniyor.

UFC'nin Riyad kartı, organizasyonun Suudi Arabistan'daki ilk etkinliği olacak.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/sport

Independent Türkçe için çeviren: Eren Umurbilir

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU