Lityum keşfi, daha ucuz ve çevre dostu elektrikli araba çağını müjdeliyor

Yeni yöntemle ilk kez deniz suyundan ve diğer sıvılardan lityum elde edilebiliyor

Chicago Üniversitesi'nden araştırmacılar deniz suyundan lityum elde etmek için yeni bir yöntem keşfetti (Unsplash)

Araştırmacılara göre, lityumun daha çevre dostu ve verimli bir şekilde çıkarılmasına yönelik yeni bir yöntemin elektrikli araç endüstrisi üzerinde büyük etkileri olabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Akıllı telefonlardan elektrikli arabalara kadar her şeyde bulunan lityum-iyon pillerin üretimi için elzem bir mineral olan lityumun küresel üretimi son 10 yılda üç kat arttı ancak mevcut çıkarma teknikleri yavaş ve yoğun enerji gerektiriyor.

Bu yöntemler ayrıca lityumun kaya cevherinde yüksek oranda konsantre olmasını gerektiriyor, yani sadece birkaç ülkede madencilik yapmaya değer yataklar bulunuyor.

Chicago Üniversitesi Pritzker Moleküler Mühendislik Okulu'ndan (PME) bir grup araştırmacı şimdi lityumu tüm bu sorunların üstesinden gelebileceğini iddia ettikleri bir şekilde çıkarmanın yolunu buldu.

Yeni yöntem o kadar etkili ki, deniz suyu ve yeraltı suyu gibi daha önce ticari ölçekte mümkün olmayan kaynaklardan lityum çıkarabiliyor.

Chicago Üniversitesi PME'de yardımcı doçent olan Chong Liu, "Halihazırda lityum talebiyle üretim arasında uçurum var" dedi.

Yöntemimiz, mineralin çok seyreltik sıvılardan verimli bir şekilde çıkarılmasına olanak tanıyor ve bu da potansiyel lityum kaynaklarını büyük ölçüde genişletebilir.

Bu yaklaşım, lityumu elektrokimyasal özelliklerine göre izole ederek, süngerdeki suya benzer bir şekilde emilmesini sağlıyor. Araştırma, Nature Communications akademik dergisinde yayımlanan "Identifying critical features of iron phosphate particle for lithium preference" (Lityum tercihi için demir fosfat partikülünün kritik özelliklerinin belirlenmesi) başlıklı bir çalışmada detaylandırıldı.

Bu buluş, Avrupa ve Kuzey Amerika'da elektrikli araç satışlarının durgunlaştığı bir dönemde gerçekleşti.

Elektrikli araç araştırma firması Rho Motion'ın çarşamba günü yayımladığı rakamlara göre, mayısta Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla satışlar yüzde 9 düştü.

ABD ve Kanada'da, yerli otomobil üreticileri üretimi artırmasına rağmen elektrikli araç satışları mayısta yıllık bazda yüzde 3 düştü.

Bu son lityum keşfi, nihayetinde batarya üretim maliyetinin düşmesini ve dolayısıyla elektrikli araçların maliyetinin düşmesini sağlayabilir. Araştırmacılar, Çin'den ithal edilen bataryalara yeni gümrük tarifeleri getirileceği için, bunun aynı zamanda yerli lityum tedarikini güvence altına alabileceğini ve ithalata bağımlılığı azaltabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, yeni keşfedilen tekniğin ticari kullanıma yol açacak daha fazla gelişmeyi teşvik edeceğini umuyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU