Topraktan enerji toplayabilen "bakteri" pili üretildi

"Bakteriler" yeraltına gömülü haldeyken elektrik üretebiliyor

Toprakla çalışan ve "bakteriler" diye bilinen piller, topraktaki mikrobiyal süreçlerle kendi kendini şarj ediyor (Reuters)

Birleşik Krallık'ta yeni bir girişim, toprağa gömüldüğünde elektrik üretebilen, bakteriyle çalışan bir pil geliştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bactery, bu yeni sürdürülebilir enerji şeklini ticarileştirmek ve tarım sektörünü dönüştürmek umuduyla Bath Üniversitesi'nde oluşturuldu.

Bu teknoloji çiftçilerin verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve mahsulü en üst düzeye çıkarmak için giderek daha fazla kullandığı sensörler ve diğer Nesnelerin İnterneti cihazlarına enerji sağlamadaki mevcut yöntemlere yeşil alternatif sunuyor.

Bu cihazlar halihazırda ya değiştirilmesi gereken tek kullanımlık pillere ya da maliyetli ve engelleyici kablolara dayanıyor. Bactery, yeni yaklaşımının daha pratik ve uygun fiyatlı olduğunu ve tamir ya da ayar gerektirmeden 25 yıldan fazla dayanabileceğini öne sürüyor.

Profesör Mirella Di Lorenzo, The Independent'a gönderdiği e-postada, "Çiftçiler, kaynakları verimli kullanan tarımsal uygulamalara yönelik bilinçli kararlar almak için verilerin önemine giderek daha fazla değer veriyor" dedi.

Sensörlere güç sağlamak için sürdürülebilir bir yol yaratarak ve onları her zaman açık, ucuz, az bakım gerektiren ve düşük etkili hale getirerek bu verileri üretmenin önündeki engelleri kaldırıyoruz.

Dr. Ben Betcalfe şunları ekledi: 

Bu, Bactery teknolojimizin nasıl kullanılabileceğinin güçlü bir örneği ancak yenilikçi ve sürdürülebilir bir şekilde temiz enerji üretmenin harika bir yöntemi olduğuna inandığımız şeyin sadece ilk uygulaması.

Yenilenebilir enerji pilleri, topraktaki mikroorganizmalarda meydana gelen doğal süreçlerden elektrik üreten Toprak Mikrobiyal Yakıt Hücrelerinin bir geliştirmesi.

Araştırmacıların 2019'da geliştirdiği ilk konseptlerden biri, Brezilya'da bir balıkçı köyünde başarıyla test edilmiş ve burada bir su filtreleme sistemine güç sağlamak üzere uygulanmıştı.

Ticari bir ürünün 2026'ya kadar piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Girişim, küçük ölçekli üretime geçmek için gelecek yıl içinde ürünü geliştirmeyi umuyor.

Bactery'den Dr. Jakub Dziegielowski, "Ürünümüzü bu aşamaya getirmek ve birkaç yıl süren araştırmalarla teoriyi pratiğe dökmek zorlu ancak inanılmaz derecede ödüllendirici bir deneyim oldu" dedi.

Şirketin tarımda ve diğer sektörlerde olumlu bir fark yarattığını görmek beni heyecanlandırıyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU