Sinvar: Hamas silahlarından vazgeçmeyecek ve bunu talep eden bir anlaşmayı imzalamayacak

Gazze'deki Hamas lideri, ABD Başkanı Joe Biden'ın sekiz aydır devam eden savaşın sona erdirilmesi yönünde sunduğu öneriye ilk yanıtında silahlı grubun tutumunu vurgruladı

İsrail bombardımanının ardından Gazze Şeridi'ndeki Deyr al-Balah'tan yükselen dumanlar / Fotoğraf: AFP

Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinvar, Arap müzakerecilere, İsrail kalıcı ateşkes taahhüt etmedikçe bir barış anlaşmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Wall Street Journal'ın haberine göre Gazze'deki Hamas lideri, ABD Başkanı Joe Biden'ın sekiz aydır devam eden savaşın sona erdirilmesi yönünde sunduğu öneriye ilk yanıtında silahlı grubun tutumunu vurgruladı.

Arap arabulucular Sinwar'dan dün (Perşembe) aldıkları kısa bir mesajda, “(Hamas) silahlarını bırakmayacak ya da bunu talep eden bir teklifi imzalamayacak” dediğini aktardılar. Aralarında CIA Direktörü William Burns'ün de bulunduğu iki üst düzey ABD'li yetkili, bölgede uzun süredir durmuş olan müzakereleri yeniden başlatmak amacıyla görüşmeler yürütüyor.

Biden, geçen hafta İsrail'in çatışmanın sona ermesi, rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas'ın yönetimde olmadığı Gazze Şeridi'nin yeniden inşasını öngören üç aşamalı bir teklif sunduğunu açıkladı.

“Sözler”

Konuyla ilgili olarak Hamas lideri Usame Hamdan dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı tarafından önerilen Gazze'de ateşkes anlaşmasının sadece “lafta” kaldığını ve hareketin ateşkes konusunda yazılı bir taahhüt almadığını söyledi.

Beyrut'ta yaşayan Usame Hamdan AFP'ye yaptığı açıklamada: "Ortada bir teklif yok, bunlar Biden'ın bir konuşmasında söylediği sözler. Amerikalılar şu ana kadar Biden'ın konuşmasında söylediklerini taahhüt eden yazılı ya da belgeli hiçbir şey sunmadılar" ifadelerini kullandı.

Hamdan, Biden'ın daha önce mayıs ayında teklif edilen ve Hamas tarafından kabul edilen bir anlaşmanın “İsrail tarafından reddedilmesini örtbas etmeye” çalıştığına dikkat çekti.

Hamas'ın, Gazze'de ateşkes ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi gibi hareketin temel taleplerini karşılayacak her türlü anlaşmayı kabul etmeye hazır olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Biden'ın planı açıklamasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu planı “eksik” olarak nitelendirdi.

Katar, ABD ve Mısır aylardır Gazze'de ateşkesin ayrıntılarını belirlemek için arabuluculuk yapıyor.

Ancak geçtiğimiz kasım ayında 100'den fazla rehinenin serbest bırakılmasını sağlayan yedi günlük çatışmaların durdurulması haricinde, arabuluculuk çabaları çatışmalara son vermeyi başaramadı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU