Epstein davasında yeni sayfa: Ünlü psikiyatriste tecavüz suçlaması

Yale Üniversitesi'nden Henry Jarecki'nin, Epstein'in fuhuş ağının parçası olduğu savunuluyor

Tıpkı Epstein gibi Yahudi bir aileden gelen Jarecki, psikaytri alanındaki çalışmalarının yanı sıra yardım kuruluşlarına yaptığı bağışlarla da tanınıyordu (Youtube/ Stadt Heidelberg) 

Jeffrey Epstein'in ünlü psikiyatrist Henry Jarecki'ye tedavi için gönderdiği kişilerin tecavüze uğradığı yeni bir davada öne sürüldü.

Amerikan gazetesi Wall Street Journal (WSJ), kimliği paylaşılmayan bir kadının pazartesi günü Jarecki'ye dava açtığını aktardı. 

Manhattan Federal Mahkemesi'nde açılan davada kadın, Jarekci tarafından 2011-2014'te defalarca tecavüze uğradığını öne sürdü. 

Dava metnine göre kadın, Epstein'in kendisini psikolojik tedavi için Jarecki'yle tanıştırdığını fakat psikiyatristin yardım etmek yerine cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti. 

91 yaşındaki Jarecki'nin avukatı Sarita Kedia ise "İddiaların tamamen yanlış ve temelsiz olduğu ortaya çıkacaktır. Jarecki şikayetçiye ya da herhangi bir kişiye karşı hiçbir zaman taciz edici bir davranışta bulunmamıştır" ifadelerini kullandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Psikiyatristin adı, Epstein davasına ilişkin ocakta açıklanan belgelerde yer almıştı. Bu metinlerde eski ABD başkanları Bill Clinton ve Donald Trump, eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, ünlü oyuncu Kevin Spacey, pop yıldızı Michael Jackson ve Prens Andrew gibi ünlü isimlerin adı da geçiyordu. 

Prestijli Yale Üniversitesi'nde uzun süre görev yapan Jarecki, buna ek olarak 1970-1990'da aralarında metal firması Mocatta ve emtia komisyoncusu Brody White'ın da bulunduğu çeşitli yatırım şirketlerini yönetmişti. 

Haberde, Jarecki'nin Britanya Virjin Adaları'nda 3,5 kilometrekarelik kendine özel bir adaya sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı. 

Psikiyatriste dava açan kadın, Jarecki'nin kendisini adaya götürdüğünü ve burada da tecavüze uğradığını savundu.

Ayrıca psikiyatristin, New York'taki lüks Gramercy Park semtinde 5 katlı bir eve sahip olduğu da belirtildi. Oğlu Nicholas Jarecki'nin yönetmenliğini yaptığı Entrika (Arbitrage) filminin de burada çekildiği aktarıldı. 2012 yapımı filmin başrollerinde Richard Gere ve Susan Sarandon yer alıyordu.

Davacı kadının avukatı Bradley Edwards, Jarecki'nin Epstein'in fuhuş ağının bir parçası olduğunu söyleyerek, "Jarecki tarafından istismara uğrayan ya da olaylarla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olan varsa lütfen bizi arasın. Adalet ancak cesaretle, hayatta kalanların ve tanıkların işbirliğiyle sağlanır" dedi.
 


Epstein olayı

18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı kurma suçlamasıyla yargılanan Jeffrey Epstein, tutuklandıktan sonra nakledildiği New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde 10 Ağustos 2019'da ölü bulunmuştu.

Epstein'in kız arkadaşı Ghislaine Maxwell de kızların fuhuş ağına katılmasını sağladığı gerekçesiyle Haziran 2022'de 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


Independent Türkçe, Wall Street Journal, CNBC

DAHA FAZLA HABER OKU