Hafter “kapsamlı ulusal uzlaşı” için Libyalılar arasında istişarenin önemini vurguluyor

Zintan'dan şeyh ve ileri gelenlerden oluşan bir heyeti kabul etti

Ulusal Ordu Başkomutanı Mareşal Halife Hafter / Fotoğraf: Reuters

Arap Dünyası Haber Ajansı'na (AWP) göre Libya Ulusal Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter dün yaptığı açıklamada, kapsamlı bir ulusal uzlaşıya varmak ve istikrarı sağlamak için Libya toplumunun bileşenleri arasında istişare, görüş alışverişi ve koordinasyonun önemini vurguladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Genel Komutanlığı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Hafter’in bu görüşü, Zintan şeyhleri ve eşrafından oluşan bir heyetle görüşmesi sırasında dile getirdi. Açıklamada Zintan şeyhleri ve ileri gelenlerinin “başkomutana, Libya'nın birliği ve istikrarına yönelik tutumuna ve silahlı kuvvetlerin ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanmasındaki temel rolüne yönelik takdirlerini ifade ettikleri” belirtildi.

Mısır'ın Haber Ajansı (MENA) Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salh'in cumartesi günü Kahire'deki Arap Birliği'nde Libya'nın üç parlamentosunun başkanları arasında “yakında” yeni bir istişare turu düzenleneceğini söylediğini aktardı.

Mısır'ın başkentinde düzenlenen Arap Parlamentosu oturumuna katılımı sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Salih, “herkesin karanlık tünelden çıkma ve ülkeyi seçimlere götürme çabası çerçevesinde” Libya'daki durumun geleceği konusunda iyimser olduğunu belirtti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU