Rus basınında Gazze savaşı: "Netanyahu bunu düşündüğünde muhtemelen ağlamak istiyor"

Gazze savaşının 226. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Fotoğraf: Hadas Parush

Gazze savaşının 226. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Independent Türkçe için 20 Mayıs Pazartesi günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:


Детали (Detaylar):
 

 

Lübnanlı uzman: Hizbullah, İsrail için bir "yıpratma savaşı" hazırladı

Hizbullah'a bağlı Lübnan gazetesi Al Akhbar'ın editörü İbrahim el-Emin, başyazısında Hizbullah ve diğer İran uydularının stratejisinde son birkaç ayda meydana gelen değişim hakkında yazdı

el-Emin, İsrail'in, askeri hareketleri "kısık ateşte" yürütme kararlılığıyla karşılaşan Hizbullah ve "İsrail karşıtı direniş"in öbür katılımcıları şimdi savaşın "uzun, çok uzun" olacağı varsayımıyla hareket ettiklerini yazdı. "Ve Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısının hemen sonrasında olduğundan farklı davranmalıyız" dedi.

Emin'e göre "Direniş Ekseni"nin hedefi İsrail'in müzakere masası arkasına "yeni bir anlaşma için yalvarması ve 7 Ekim'den daha fazla bedel ödemeye hazır olması" vaziyetinde getirilmesi gerekir.

Askeri hareketlerin yeni aşaması katılımcıların çeşitlendirilmesi ve Gazze'den Irak'a ve Yemen'e kadar tüm cephelerde farklı bir koordinasyonla nitelenecek. Amaç, "İsrail'in ve müttefiklerinin ciddi ve kanlı biçimde yıpratılması."

Bu durum askeri hareketlerde yeni bir durum olan kamikaze dronlarının total biçimde kullanımı sayesinde ortaya çıktı. Hizbullah'ın elinde İsrail topraklarındaki hedeflerin uzun listesi vardır ve o hedefleri vurma kabiliyetini sergiledi. Aynı zamanda İsrail'e kabul ettirdiği askeri hareketleri yürütme temposu (Yahudi devletini) dikkatli davranmak sivil ahaliye zarar vermekten azami ölçüde kaçınmaya zorluyor.
 

 

Netanyahu bunu düşündüğünde muhtemelen ağlamak istiyor

Siyasi hesaplamalara geri dönmeden ve Gantz'ın hükümetten ayrılıp ayrılmayacağı ve ne zaman ayrılacağı konusundaki bitmek bilmeyen tartışmaya devam etmeden önce, çarpıcı bir gerçeğe değinelim.

Askeri kabine üyesi, eski Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Benny Gantz, savaş sırasında başbakanın devletle ilgili değil siyasi düşüncelerle yönlendirildiğini savunuyor.

Aslında Gantz, geçen hafta Likud'un kendi savunma bakanı olan ve bu göreve Benjamin Netanyahu tarafından bizzat atanan Yoav Galant'ın söylediklerini doğruladı. Gadi Eisenkot'un da aynı duygulara sahip olduğunu, hatta daha da sert olduğunu söylemeye gerek yok.

İki dar kabinede ve hükümette gerçek durumdan haberdar olan başka bakanların da bulunduğunu kesin olarak biliyorum. Ve şu da var: İsrail, her dakika bölgesel bir çatışmaya dönüşme riskiyle karşı karşıya olan zorlu, uzun süreli bir savaş yürütüyor ve ülke, ülkenin ulusal çıkarlarından ve güvenliğinden çok kendi siyasi hayatta kalmasını önemseyen bir politikacı tarafından yönetiliyor.

2023 yılı temmuz-ekim ayları arasında Netanyahu güvenlik kurumları yöneticilerinden birkaç çok ciddi uyarı aldı. Ben kamuoyu önündeki açıklamaları veya basında yayımlanan evrakları kastetmiyorum. Genelkurmay Başkanının, İç Güvenlik Servisi, MOSSAD ve askeri istihbarat yöneticilerini sözlü uyarılarından bahsediyorum.

7 Ekim arifesinde başbakanı uyaran aynı kişiler şimdi daha ciddi tehditleri konuşuyorlar. Onların sözlerine göre İsrail kurulduğu tarihten bu yana en ciddi tehlikeyle yüz yüze.

Gazze'nin savaştan sonraki yapılanması sorunu İsrail'i tarihi stratejik zaferden ayıran başlıca engel. Bu zafer bir nebze olsun 7 Ekim felaketini unutturma kabiliyetinde.

Bu zafer İsrail için hava kadar önemlidir ancak, o zafere ulaşmak imkânsız. Ben-Gvir ve Smotrich ile müttefiklik siyasi süreç veya Gazze Şeridi'nin savaştan sonraki yapılanmasına Filistin yönetiminin de katılmasıyla ilgili Netanyahu'nun kendi başından en ufak bir girişimde bulunmasını bile engelliyor.

Gallant ve Ganz kendi hareketlerini koordine ediyorlar. Bu, göz önünde. Onlar durumu anlıyorlar. Onlar artan tehditleri görüyorlar. Kendi konuşmasının üzerinde birkaç hafta çalışan Ganz kendi düşüncelerini ifade etmesi için önceliği Gallant'a tanıdı.

Tüm soru, bundan sonra ne olacağıdır. Gallant ve Ganz bundan sonraki adımlarını koordine edecekler mi?

Anlaşarak parlamento seçimlerinin gününü belirlemek veya ülke için kurtarıcı nitelikteki güvenoyu konusunu parlamente getirmek için Likud'da vicdan kırıntıları bulunacak mı? Bunun gerçekleşmemesi için Netanyahu elinden gelen her şeyi yapacak. Onun hiçbir şeye muvaffak olmaması için dua edelim.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU