CHP lideri Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Dervişoğlu'nu ziyaret etti

Özel, Ayhan Bora Kaplan soruşturması ile ilgili, “Türkiye bir İtalyan mafya filmini mi izliyor, yoksa adalet, siyaset, emniyet üçgeninde yaşanan bir şeyleri mi izliyor belli değil” dedi

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nu İYİ Parti Genel Merkezi'nde ziyaret etti.

Görüşmenin ardından iki lider kameralar karşısına geçti.

AA-20240516-34582464-34582459-CHP_GENEL_BASKANI_OZEL_IYI_PARTI_GENEL_BASKANI_DERVISOGLUNU_ZIYARET_ETTI.jpg
Fotoğraf: AA


“Hayata baktığımız pencere genellikle aynı oluyor”

Dervişoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

Nazik ziyareti için kendisine teşekkür ediyorum. Hemen hemen Türkiye'nin bütün meselelerine değindik ve üzerinde karşılıklı görüşlerimizi de sarf ettik. Ziyadesiyle istifade ettiğimi söyleyebilirim. Siyasi partiler arasında yürütülen samimi diyaloğun ülkemizin sorunlarının çözümüne çok katkı sağlayacağı inancını taşıyorum. Bu inancı da sayın genel başkanın da taşıdığını biliyorum. Geride bıraktığımız günlerde yapılan çalışmalarda da birbirimize karşı bir samimiyet testine ihtiyaç duymadığımızı sizlerin de bilmesini istiyorum. CHP ile İYİ Parti'nin geçmişe dönük birçok ortak çalışmalar gerçekleştirdiği kamuoyunun da malumudur. Ne zaman Türkiye'nin önemli bir problemi kamuoyunun gündemine gelse hayata baktığımız pencere genellikle CHP ile ve onun muhterem genel başkanıyla aynı pencere oluyor. Dolayısıyla duyarlılıklarımızı muhafaza edeceğiz, farklılıklarımızı muhafaza edeceğiz ve ülkemize hizmet yolculuğumuzu da diğer siyasi partilerle olduğu gibi CHP ile de sürdüreceğiz.

“Muhalefete muhalefet etmeyeceğiz”

Özgür Özel'in açıklamasından başlıklar şöyle:

Bu önemli görevde başkana başarılar diliyorum. Biraz önce başkanımızın söylediği gibi kişisel hukukumuz da hem eskilere hem de çok başarılı bir yaşanmışlık sürecine dayanmıştır. Seçim bölgelerimiz komşudur. Meclis'te mevkidaş olarak grup başkan vekili olarak buluştuk. Zaman içinde aramızda gelişen diyalog, karşılıklı samimiyet, birinin söylediğini gözünden anlayacak kadar iyi bir zemine taşındı. Birbirimizle hiçbir çelişki yaşamadığımız gibi pek çok sıkıntıyı, krizi yaşanmadan aşılmasına katkı sağlamış bir geçmişimiz var. İki genel başkan olarak yollarımızın yeniden kesişmesinden dolayı onur duyuyorum. Grubu bulunan iki siyasi parti olarak ilişkilerimizi yürüteceğiz. 

Halkın yararına konularda birlikte olmaya devam edeceğiz. Muhalefete muhalefet etmeyeceğiz. Her konuda aynı fikirde olmayabilir bunu da birbirimize nezaketle ifade edebiliriz. Güçlü bir muhalefetin Türkiye'nin yarınlarını çok daha hızla güzelleştirecek günleri taşıyacağını biliyoruz, bununla ilgili de bir mutabakat içindeyiz.

Ayhan Bora Kaplan sorusuna yanıt

Açıklamaların ardından gazetecilerin, son günlerde Ankara Emniyetinde yaşanan Ayhan Bora Kaplan krizi ve Yargıtay seçimine ilişkin sorusuna yanıt veren Müsavat Dervişoğlu şunları kaydetti:

Dünkü grup konuşmasında bir değerlendirmede bulundum. Bu tür şeyler siyasi partilerin genel başkanları tarafından telaffuz ediliyor ama muhalefet partileri ne olup bittiğine dair sıhhat derecesi yüksek bilgiye sahip değil.

Dolayısıyla eksik bilgiyle yanlış yorum yapmamaya özen göstermem lazım. Bir de beni tanıyorsunuz önemli sorulara ayaküstü cevap vermekten azami ölçüde uzak dururum.

Diğer atamayla alakalı benzer atamalar Türkiye'de ilk kez yaşanmıyor. Bu tür atamalardan olan şikayetlerimizi de sıklıkla ifade ettik ama böyle bir atama da bizim açımızdan sürpriz olma özelliği taşımıyor.

“Anayasaya ihlalinin sembol ismi Yargıtay başsavcı olarak atandı”

Yargıtay seçimine ilişkin açıklamalarda bulunan Özel şunları kaydetti:

Yargıtay seçimindeki sonuç Sayın Erdoğan'ın beklediği gibi olmadı. Bunu hepimiz biliyoruz. Ama yaptığı atama maalesef 31 Mart'tan sonra gelişen diyalog ve normalleşme anlayışına uygun değildir. Her fırsatta yeni bir anayasadan bahsediyorlar. Ben de diyorum ki önce mevcut anayasaya uyun sonra yeni anayasa isteyin.

Erdoğan ve Meclis Başkanı her fırsatta yeni anayasadan bahsediyorlar. Mevcut anayasaya uymamanın baş kahramanını, en çok oyu almamasına rağmen dün gece yarısı atıyorsunuz. Anayasa ihlalinin sembol ismini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı atıyorsanız, sizin anayasa ihlalindeki ısrarınız sürüyor demektir. Bundan sonra nasıl normalleşecek bu ülke? Yüksek yargı bu tür pazarlıkların yapılacağı yer değildir.

“Türkiye bir İtalyan mafya filmini mi izliyor?”

Özel, Ayhan Bora Kaplan soruşturması ile ilgili ise, “Türkiye bir İtalyan mafya filmini mi izliyor, yoksa adalet, siyaset, emniyet üçgeninde yaşanan bir şeyleri mi izliyor belli değil. O yüzden herkes aklını başına alsın. Bu ülkede beraber, huzur içinde yaşayacaksak insanların adalete güven duymaları lazım” dedi.

Özel, partisinin il belediye başkanlarıyla toplantı yaptı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıyla partisinden seçilen 21 il belediye başkanıyla bir araya geldi.

Özel, burada yaptığı konuşmada, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde partilerinin önemli bir başarıya imza attığını belirterek, "Partimizi hep beraber 47 yıl sonra 1. parti yaptık" dedi.

Yerel seçimlerde Türkiye'de siyasetin millet eliyle yeniden dengeye kavuşturulduğunu ifade eden Özel, milletin, bir kişinin her şeye karar verdiği ve 5 yıl boyunca kimsenin bir şeye karışamadığı bir süreci doğru görmediğini dile getirdi.

Vatandaşların yoksulluk ve yalnızlık hissi yaşadığını, her alandaki adaletsizlikten rahatsızlık duyduğunu ifade eden Özel, "Burada seçmenin feraseti devreye girdi ve seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisini elbette iktidar ortağı yapmadı ama iktidara ortak yaptı. Geneldeki iktidarı yerelden dengeledi" diye konuştu.

Özel, AK Parti'den farklarının Cumhuriyet Halk Partisi belediyeciliği diye markalaştıracakları bir bütünsellik içinde davranmaları olduğunu söyledi.

Kırsal kalkınmada 70'lerden başlayan CHP belediyeciliği projelerinin, son dönemlerde önemli başarılara imza attığını belirterek, belediyelerde yaptıkları hizmetlerin partisine genel iktidarı da getireceğini ifade eden Özel, şöyle konuştu:

Sizin yapacağınız hizmetin doğuracağı memnuniyet, oradaki Cumhuriyet Halk Partisine bu seçimde oy vermemiş AK Parti'li, MHP'li seçmenin 'Bakın yanı başımızda ne güzel işler oluyor' dedirtmeli. Ya da 'Bakın onlar bölgelerindeki sütleri topluyor, köylüye yardımcı oluyor, tohum ve gübre desteği veriyor, kurdukları kooperatiflerle konut sorununa çözüm üretiyorlar. Sadece kendileri yapmıyor, yapılmasına ön ayak oluyorlar' dedirtmeli. Çünkü il belediye başkanı o kentin çevre mühendisidir, o kentin en önemli kanaat önderidir.

"Biz tertemiz beyaz bir sayfayız"

CHP Genel Başkanı Özel, bu dönem Bilecik, Edirne ve Afyonkarahisar Belediye Başkanlarının kadın olmasının önemine işaret ederek, "Onlarla dayanışma halinde olmak, onları başarılı kılmak, hem Türkiye'de hem Cumhuriyet Halk Partisindeki kadın siyasetçilerin gelecekte üstleneceği görevler açısından da son derece önemli" ifadelerini kullandı.

Geçen hafta bir tasarruf genelgesi hazırladıklarını hatırlatan Özgür Özel, şunları kaydetti:

Size yolladığımız hem tasarruf genelgesi hem de atamalar noktasında akrabalık ilişkilerine dikkat edilmesi ve bundan uzak durulmasıyla ilgili yaklaşım AK Parti'nin yolladığı genelgeden ilerdedir. Adalet ve Kalkınma Partisiyle aramızdaki fark şu: Biz tertemiz beyaz bir sayfayız. Kurşun kalemle, dolma kalemle bir nokta koysanız herkesin haberi oluyor, herkes onu konuşuyor. Adalet ve Kalkınma Partisinin bugünkü 20 yıllık pratiği kir göstermeyen koyu gri bir kağıt. Üzerinden ne olsa kimse onu konuşmuyor. O yüzden sizin çok büyük hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

Geçtiğimiz haftalarda şunu gördük; yapılan atamalarda, sanki kendi belediyelerinin her tarafı böyle değilmiş gibi, uzaktan yakından bir akrabalık ilişkisini köpürtüp, büyütüp 'Bakın Cumhuriyet Halk Partisi de aynı şeyi yapıyor'. Kafada yaratmaya çalıştıkları algı şu: Bunların birbirinden farkı yok. Kendi durumlarını inkar etmiyorlar, onu millet kanıksamış. İnanın belediye başkanlarımız büyükşehirlerde 45-50 makam aracı iade ediyor. Bunların bir kısmı 31 Mart'tan önce Adalet ve Kalkınma Partisinin kadın kolları, gençlik kolları ya da il ilçe başkanlarına tahsis edilmiş. Hiçbirisi yok ki bir yakını bir belediyede çalışmasın. Birkaç tane olumsuz örneği yaşadık bunu da kabul etmeliyiz. Bunları da geri aldırdık. Bu konuda hepinizden anlayış bekliyoruz. Hepinizden üst düzeyde dikkat bekliyoruz."

Özel, partilerinin mazeret üretmeyen hizmet üreten bir anlayışa sahip olduğunu dile getirerek, seçimlerde gösterdikleri başarı için belediye başkanlarına teşekkürlerini iletti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU