Rus basınında Gazze savaşı: "Biden yönetiminden bir Yahudi yetkili Gazze'deki savaş nedeniyle istifa etti"

Gazze savaşının 222. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Fotoğraf: Alex Brandon/AP

Gazze savaşının 222. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Independent Türkçe için 16 Mayıs Perşembe günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:
 

TASS:
 

 

Filistin Büyükelçisi, Filistin güçlerinin Moskova'da yeni buluşmasının müzakere edildiğini açıkladı 

Buluşmanın zamanına ilişkin soruyu Abdul Hafız Nofel, "Şimdilik somut bir şey yok" diye yanıtladı

Bununla ilgili açıklamayı TASS Ajansı'na Filistin'in Moskova Büyükelçisi Abdul Hafız Nofel Rusya-İslam Dünyası: Kazan Forum toplantısı sırasında yaptı.

Büyükelçi, "Rusya önemli rol oynuyor. Görüşmelerin üç bölümü Rusya'da yapıldı, son bölüm Çin'de gerçekleştirildi. Tüm Filistin örgütlerini Moskova'da veya farklı bir yerde büyük toplantıda bir araya getirmek için bir tür ortak lisanı bulacağımızdan ümitliyiz. Ancak yapabileceğimiz tüm işlerde Rusya'nın önemli rol oynaması gerekir" dedi.

Moskova'da böyle bir buluşmanın ne zamana planlandığına ilişkin soruya yanıtında büyükelçi şimdilik somut bir şeylerin olmadığını ifade etti.

Filistin'in Moskova Büyükelçisi TASS Ajansı'na yaptığı açıklamada "Şimdilik bir şey yok. Biz bunu konuşuyoruz" şeklinde konuştu.


Детали (Detaylar):
 

 

İlk kez: Biden yönetiminden bir Yahudi yetkili Gazze'deki savaş nedeniyle istifa etti

Gazze Şeridi'nde İsrail'in yürüttüğü savaşta İsrail'e destek veren ABD'yi protesto amacıyla ABD Başkanı Joe Biden'ın kadın elemanı istifasını açıkladı. Ancak bir Yahudi kadın eleman ilk kez istifa ediyor.

ABD İçişleri Bakanlığı Müsteşarının özel yetkili danışmanı 27 yaşındaki Lilly Grinberg Call istifa dilekçesinde yönetimi "temiz vicdanla temsil edemediğini" yazdı.

İstifa dilekçesinde Grinberg Call ailesinin Avrupa'daki takiplerden kurtularak ABD'ye geldiğini ve kendisi halihazırda dünyada yükselen antisemitizmden rahatsız olduğunu belirtti. Ancak savaşın, Yahudilerin güvenliğini temin edeceğine inanmadığını ifade etti.

İsrail'in Filistinlilere karşı süren saldırısı Yahudi halkının ne İsrail ne de ABD'de güvenliğini temin ediyor. Yahudi geleneğinden ben her bir yaşamın değerli olduğunu öğrenmişim. Biz şiddete ve zulme maruz kalan her bir insanı desteklemeli ve adaletsizlik sergileyen iktidarları kuşku altına almalıyız.

Call, İsrail'in Gazze'de yürüttüğü savaşı ve ABD'nin onu desteklemesini "felaket" adlandırdı.

Call, "Ben yönetimde bunu felaket olarak gören insanların olduğunu düşünüyorum. Sadece Filistinliler, İsrailliler, Yahudiler, ABD’liler için değil, onun seçim perspektifleri için de" diye konuştu.
 

 

Yahudi asıllı Amerikalı oyuncu, Filistin yanlısı aktivistlerin eleştirilerine dayanamadı

"Vampir'in günlükleri" dizisiyle ün kazanmış ABD'li oyuncu, şarkıcı ve faal Kat Graham son haftalarda kendisinin Yahudi kökenli olmasının ve bir kısım aile bireyinin İsrail'de ikamet etmesinin öne çıkarılmasından dolayı internette "sert ve ısrarlı eleştirilere maruz kalmasından" yakındı. 

Graham, "Ne zamansa Filistinlilere karşı şiddet uygulanması destekleyeceğimi düşünmeleri beni endişelendiriyor" dedi.

Graham, "Barışın seçilmesi bizim gücümüz dahilindedir. Ben kesinlikle barışın dışındaki her şeye karşıyım" diye konuştu.


BBC Rusça Yayınlar Servisi:
 

 

ABD İsrail'e ek silah gönderecek; IDF Refah'ın derinliklerine doğru ilerledi

Basında yer alan haberlere göre Biden yönetimi İsrail'e 1,2 milyar dolarlık yeni askeri yardım gönderme niyetinde olduğunu belirtti.

Ayrıca, son zamanlarda Beyaz Saray Refah'ta geniş çaplı ve kanlı bir operasyon yapmaması için İsrail'e çok kez çağrıda bulunmuş ve uçak bombalarının sevkini açık seçik biçimde geciktirmişti.

Biden için İsrail'e askeri yardım özünümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Demokrat Parti'nin Filistin yanlısı seçmenlerinin desteğinden mahrum kalma konusu olabilir.

Geçen hafta yayımlanan raporda dışişleri bakanlığı, Amerikan silahlarının Gazze'de İsrail tarafından uluslararası hukuk ihlal edilerek kullanılabileceğini itiraf etmişti.

  

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU