DEM Parti'den Kobani Davasına katılım çağrısı: Yarın karar duruşması görülecek

Duruşma Sincan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın saat 10.00’da görülecek

Fotoğraf: Twitter

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobane Davası’nın karar duruşması 16 Mayıs’ta karara bağlanacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hukuk Komisyonu Eş Sözcüleri Sevda Çelik Özbingöl ve Öztürk Türkdoğan, yarın görülecek Kobane Davası’nın karar duruşmasına ilişkin, partilerinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Türkdoğan, görülecek duruşmada tüm siyasetçilerin özgür bırakılmasını beklediklerini ifade etti. Türkdoğan, davanın Kürt siyaseti ve HDP siyasetinin yargılandığı dava olduğunu belirterek, “HDP’li siyasetçiler yargılanıyor, sadece onlar değil, aslında bir dönemin çözüm ve barış siyaseti yargılanmak isteniyor. Kürt halkının statüsü yargılanmak isteniyor” dedi.

Eş Sözcü Sevda Çelik Özbingöl ise davaya gerekçe yapılan tweette barışçıl bir çağrının yer aldığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesince de bu durumun karar altına alındığını söyledi.

Kararın dosyada bulunmasına rağmen yargılamanın tutuklu şekilde devam ettiğini hatırlatan Özbingöl, şunları söyledi:

7 Ekim 2014 tarihinde Erdoğan’ın Kobane düştü düşecek açıklamasının ardından dünyanın her yerinde devam eden barışçıl yürüyüş protesto ve basın açıklamaları devreye giren paramiliter güçlerin ortaya çıkardığı katliamlarla da gölgelenmeye çalışılmıştır. Bu topraklara demokrasi ve barışın gelmesi ve bunun sağlanması için ortak mücadele yürütenlerin kumpasla 8 yıldır tutsak edilmesinin anatomisi olan Kobane Kumpas davasında verilecek karar; bu anlattıklarımız dikkate alındığında siyasi bir karar olacaktır.  Biz Kobane Kumpas davası savunma avukatları olarak bu süreçte gösterilen duyarlığı çok önemsiyor ve çok kıymetli buluyoruz. Bu temelde de Türkiye kamuoyunu ilgilendiren bu siyasi kumpası boşuma çıkarmak ve eşitlik özgürlük emek mücadelesinden yana güçlü bir tavır koymak adına da yarın 16 Mayıs 2024 saat 10.00’da Sincan Kampüsü’nde görülecek olan duruşmada da herkesi o mücadelede dayanışmaya ve yanımızda olmaya davet ediyoruz.
 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU