Bilim insanları, evrenin en eski yıldızlarını yakınlarda buldu

Neredeyse evrenle yaşıtlar

Evren gençken oluşan yıldızlar, demir gibi elementleri Güneş'ten çok daha az miktarda içeriyor (Unsplash)

Samanyolu Galaksisi'nin çevresinde evrenin en yaşlı yıldızlarından üçü bulundu. Neredeyse evren kadar eski bu yıldızlar, Dünya'ya da yakın.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacı ve öğrenciler, Büyük Patlama'dan kısa süre sonra oluşan eski yıldızları ararken Las Campanas Gözlemevi'ne ait Magellan Kil Teleskobu'nun verilerinden yararlandı.

Bilim insanları, yıldızların içerdiği elementlere baktıktan sonra teleskobun 10 yıl önce gözlemlediği üç yıldızın kriterlerine uyduğunu fark etti. Evren ilk zamanlarında büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluştuğu için bu dönemde meydana gelen yıldızlar stronsiyum ve baryum gibi metalleri çok düşük miktarda barındırıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İlk yıldızların, yaklaşık 13,8 milyar yaşındaki evren 100 milyon yaşındayken oluştuğu düşünülüyor. Araştırma ekibi, bu elementleri düşük miktarda içeren üç yıldızın 12 ila 13 milyar yaşında olduğu sonucuna vardı. 

Galaksinin çevresindeki yıldız kümesini ifade eden Samanyolu halesindeki bu yıldızlar, Dünya'ya 30 bin ışık yılı uzakta bulunduğundan nispeten yakın kabul ediliyor. 

Bulgularını Monthly Notices of the Royal Astronomical Society adlı hakemli dergide dün yayımlayan ekip, yıldızların ilginç bir özelliğini de fark etti.  

Metal bakımından fakir bu eski yıldızlar, haledeki diğer yıldızların tersi yönünde hareket ediyordu. Araştırmacılar bunun, üç gökcisminin başka bir galaksiden gelmesinden kaynaklandığını düşünüyor. 

Araştırmanın ortak yazarı Anna Frebel, bu bulguyu şöyle açıklıyor:

Yıldızların ekibin geri kalanına göre yanlış yöne gitmesinin tek yolu, yanlış yönde fırlatılmaları. 

Bilim insanları hem metal miktarı hem de yanlış yönde gitmelerinden dolayı yıldızların bir zamanlar cüce galaksilerin parçası olduğu görüşünde. Samanyolu'na rasgele açılarla giren farklı galaksiler, geride bu üç yıldızı bırakmış olabilir. Milyarlarca yıl geçmesine karşın yönlerini değiştirmeyen bu yıldızlar çok hızlı hareket ediyor. 

Haledeki diğer eski yıldızların da böyle bir davranış sergileyip sergilemediğini merak eden araştırmacılar, akışın tersi yönde ilerliyor gibi görünen 65 yıldız daha buldu. Daha önce gözlemlenen bu yıldızlar da stronsiyum ve baryumu çok düşük miktarlarda içeriyordu. 

MIT'den astrofizikçi Frebel "İlginç bir şekilde hepsi epey hızlı; saniyede yüzlerce kilometre hızla yanlış yöne gidiyorlar" diyerek şöyle ekliyor:

Kaçıyorlar! Bu durumun nedenini bilmiyoruz fakat bulmacanın bu parçasına ihtiyacımız vardı ve başladığımızda bunu pek tahmin edememiştim.

Bilim insanları Samanyolu'nda benzer özelliklere sahip yıldızları araştırmaya devam etmeyi planlıyor.Independent Türkçe, Science DailyGizmodo, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU