Suudi Arabistan'ın ilk kadın MMA yıldızı, CNN'e konuştu

22 yaşındaki kadın şimdiden tarihe geçti

Genç kadın, uluslararası Muay Thai müsabakalarında da madalyalar kazandı (PFL)

Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde dövüşen az sayıdaki kadın arasında, elit seviyeye çıkma hayaline yaklaşan tek kişi, Hattan el Seyf. 

Kendisi, erkeklerle antrenman yapmaya alışmış bir dövüşçü ve daha güçlü rakiplerinin darbelerini nasıl karşılayacağını biliyor. Bu durumu, başarısının sırlarından biri olarak görüyor.


CNN'in konuştuğu 22 yaşındaki kadın şu ifadeleri kullanıyor:

Gece gündüz durmadan bu işe girişen tek kız bendim. Her zaman erkeklerle antrenman yapıyorum. Bu kolay bir şey değil. Kafese girdiğimde bir kızdan darbe alıyorsam 'Bütün yapabildiğin bu mu?' diyecek gibi oluyorum.

Mısırlı Nada Fehim'le cuma günü atomsıklet müsabakasına karşılaşmadan önce MMA tarihine geçmişti bile: Ocakta Profesyonel Dövüşçüler Ligi'yle (PFL) kontrat imzalayan ilk Suudi Arabistanlı kadın oldu. 

Bu dövüşte de ikinci rauntta nakavtla kazanmayı başardı. 


Ulusal kadın futbol liginin 2020'de kurulduğu ve milli takımın iki yıl önce sahaya çıktığı Müslüman bir ülke olan Suudi Arabistan'da böyle bir figürün yıldızlaşması dünyanın da ilgisini çekti. 

Hattan el Seyf, kadın MMA dövüşçüleri için öncü konumunda olduğunu biliyor:

İşin doğrusu çok büyük bir sorumluluk ve ben bunu hayatım boyunca taşıyacağım. Biraz ağır bir şey tabii ama bunu yapan kişi ben olduğum için gururlu ve heyecanlıyım.

10 yaşında hem annesini hem de babasını kaybeden el Seyf, yıllarca depresyonla boğuştuktan sonra spora yönelmiş.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Ebeveynlerimi kaybettiğim için normal ya da kolay bir çocukluğum olmadı. Allah'tan sonra dövüş sanatları bana çok yardımcı oldu, çok çok fazla. Hayatımı yüzde 100 değiştirerek daha iyi hale getirdi. Bu yüzden dövüş sanatlarının bağımlısı oldum. Ruhumun varlığını hissediyorum" diyor. 

Suudi MMA dövüşçüsü Abdullah el Kahtani'yle temasa geçerek spora başladığını anlatan el Seyf, Suudi Arabistan'ın Muay Thai takımı hocası Feras Sada'nın kendisine çok yardımcı olduğunu söylüyor: 

Yıllar geçtikçe baba kavramını yitirmiştim. O bana Allah'ın hediyesi gibi oldu. Benim için hem spor salonunda hem de dışarıda her şeyi yaptı. Her zaman 'Hattan yalnızca bir öğrenci değil, aynı zamanda evlatlarımdan biri gibi' der.

Cuma günü Riyad'da düzenlenen dövüş gününde el Kahtani başı çekiyordu. O da Ürdünlü rakibini yenerek yurttaşlarını sevindirdi. 

Claressa Shields ve Kelsey De Santis'in ülkedeki ilk profesyonel kadın MMA maçını yapmasının üzerinden henüz üç ay geçmeden Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı dövüşçüler Suudi Arabistan'da kozlarını paylaşmış oldu.


Independent Türkçe, CNN, PFL

DAHA FAZLA HABER OKU