İnterneti ikiye bölen elbise tartışmasını çıkaran kişi, suçunu itiraf etti

2015'te viral olan #TheDress fotoğrafı, Justin Bieber ve Kim Kardashian gibi ünlülerin dikkatini çekmişti

"İnterneti sallayan" elbisenin arkasındaki adam Keir Johnston, eşi Grace Johnston'ı boğduğunu itiraf ettikten sonra onu tehlikeye atma suçunu kabul etti (TheEllenShow/YouTube)

"İnterneti sallayan" beyaz/altın rengi ya da mavi/siyah elbisenin arkasındaki adam, eşinin hayatını tehlikeye atma suçunu kabullenerek ederek onu boğmaya çalıştığını itiraf etti.

Daily Record'ın bildirdiği üzere perşembe günü Glasgow'daki Yüksek Mahkeme'ye çıkan 38 yaşındaki Keir Johnston, eşi Grace Johnston'a "korkunç" bir saldırı gerçekleştirdiğini kabul etti. Saldırı Grace'in "yaşamından endişe duymasına" yol açsa da hayatta kaldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İskoçya'nın batı kıyısı açıklarındaki Colonsay Adası'ndan Johnston, gelecek ay 6 Haziran'da verilmesi planlanan hükmüne kadar tutuklu kalacak. 

Johnston, 2015'teki düğününde kayınvalidesinin giydiği elbisenin fotoğrafının bir misafir tarafından internette paylaşılmasının ardından "#TheDress"le (Elbise) dünyanın dikkatini çekmişti.

Elbisenin gerçek renkleri (siyah ve mavi mi yoksa beyaz ve altın rengi mi) üzerine yapılan tartışma, o zamanki manşetlere göre "interneti sallayarak" aralarında ünlülerin de bulunduğu binlerce yorum almıştı. Realite yıldızı Kim Kardashian, o dönemki eşi Kanye West'le bu konuda tartıştığını paylaşmıştı.
 

Elbise
Sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki elbisenin beyaz/altın mı yoksa siyah/mavi mi olduğuna dair görüş ayrılıkları yaşandı (Swiked/Tumblr)


Johnston çiftini talk şovuna davet eden Ellen DeGeneres, ikiliye 10 bin dolar ve Grenada gezisi hediye etmişti.

İskoç mahkemesi, Johnston'ın eşini kapalı kapılar ardında hayatından endişe edecek hale getirerek ona karşı aile içi şiddet geçmişi olduğunu bu hafta dinledi.

The Record'ın haberine göre Kraliyet Savcısı Chris Macintosh, Lady Drummond ve mahkemeye Grace'in şiddet uygulayan eşinden korkarak nasıl yaşadığını anlattı. Macintosh şöyle dedi:

Adada sürekli polis yok ve Grace kapana kısılmış gibi hissediyordu.

Mahkemede Grace'in, bir keresinde anakaradaki bir iş görüşmesine gitmemesini isteyen eşinin taleplerini reddettiği anlatıldı. Bundan birkaç gün sonra Johnston'ın, karısına onu terk edeceğini söylemesi üzerine çift tartışmaya başlamış ve Johnston eşini tutup yere fırlatmış.

The Record'a göre Macintosh "Johnston uyanıp onu terk edeceğini söyledi. Kadın onun gitmesini engellemek için evden çıktı. Johnston onun peşinden gidip kadını yere yapıştırdı" dedi.

Johnston'ın her iki dizini de eşinin kollarının üzerine koymasıyla kadın hareket edemez duruma geldi. Johnston daha sonra iki eliyle onu boğmaya başladı.

"İlk başta çığlık atabilen Grace hayatından endişe duyuyordu ve Johnston çok fazla güç uyguladığı için kendisini öldürmeye niyetlendiğine inanıyordu" diyen Macintosh, ciddi morluklara rağmen Grace'in tıbbi tedaviye ihtiyaç duymadığını söyledi.

Johnston'ın avukatları, müvekillerinin saldırının sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı.

The Record'a göre Lady Drummond, Johnston'ın kefaletle serbest bırakılmasını reddederek onu nezarete koydu:

Bunun ciddi ve şiddet içeren bir suç olduğunu size söylememe gerek yok.

Onu defalarca boğdunuz, yaraladınız ve hayatını tehlikeye attınız ki bu onun için kesinlikle dehşet verici bir durum olmalı. 

Sayın Johnston, korkarım durumunuz artık değişti, çok ciddi bir suçtan suçlu bulundunuz ve bu süre zarfında tutuklu kalacaksınız.

Johnston çiftinin olayın ardından ayrılıp ayrılmadığı belirsizliğini koruyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk/crime

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Ağaç

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU