Sabah yazarı: Yargının yüzde 80'i o'cular bu'cuların eline geçti

Dilek Güngör'e göre, FETÖ, yargı içindeki grupların içine sızdı

Fotoğraf: AA

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, yargıda gruplaşma olduğunu iddia etti. Güngör, 17-25 Aralık'tan sonra yargıdan FETÖ üyesi hakim ve savcıları temizleme amacıyla kurulan Yargıda Birlik Platformu'na değinirken, FETÖ'den boşalan koltuklara başka gruplarını oturduğunu ifade etti. 

Güngör, şunları söyledi:

15 Temmuz'daki hain darbeden sonra bir kısım FETÖ'cüler ihraç edildi. Bir süre sonra FETÖ'den boşalan koltuklara başka gruplar oturdu. O'cular, bu'cular ünvanlı görevlere getirildi. Yargıdaki atamaların yapıldığı il başsavcılıkları, komisyon başkanlıkları, daire başkanlıkları, mahkeme başkanlıklarının neredeyse yüzde 80'i bu grupların eline geçti. Hakim ve savcı adaylarının yetiştiği Türkiye Adalet Akademisi'ni de kontrol altına aldılar. Sonra önceden izlediğimiz film sahne aldı!

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Güngör, isim vermediği grupların içine FETÖ'cülerin de sızdırığını iddiaları arasına ekleyerek şunları söyledi:

Gelelim, bu gruplara FETÖ'nün nasıl sızdığına… Belli ki, KOM Başkanlığı'nın Emniyet'teki mahrem imamlar raporuna giren istihbaratta 'renklendirme' denilen taktiği yargıda da uygulayan FETÖ birer, ikişer bu gruplara sızdı. Tıpkı, 2010 Anayasa Referandumu'ndan sonra YARSAV'a sızdıkları oradan da HSYK'yı ele geçirdikleri gibi… Hatırlayın, o dönemde FETÖ'cü hakim ve savcılar, elebaşıları Fetullah Gülen'in talimatıyla, YARSAV'a üye oluyordu. Solcu, Kemalist, Atatürkçü görünümlü FETÖ'cüler kılıktan kılığa girdiği için kimse anlamıyordu. Şimdi de benzer bir durum yaşanıyor, organize bir şekilde hareket ediyorlar, birbirlerini adeta bir örgüt gibi kolluyorlar, liyakat yerine referansla adamlarını yerleştiriyorlar. Anlayacağınız, tarih tekerrür ediyor ama kimse yargıdaki tehlikenin büyüklüğünü fark edemiyor.

 

Dilek Güngör'ün yazısının tamamını okumak için tıklayın.

 

Sabah, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU