CHP lideri Özel Hatay için YSK'ya "tam kanunsuzluk" başvurusunda bulundu: Talimat verenlere söylüyorum, aklınızı başınıza alın

“Tam kanunsuzluk başvurumuz herhalde YSK'ya tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur”

Fotoğraf: AA (Arşiv)

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay itirazlarını reddedilmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu önünde açıklama yaptı.

CHP, Hatay ile ilgili "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle itirazda bulunacağını açıklamıştı.

Özel'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Biraz önce Yüksek Seçim Kurulu'na Hatay büyükşehir ve Hatay İskenderun için ayrı ayrı tam kanunsuzluk başvurumuzu yapmış durumdayız. Bu başvuruyu bizzat yapacağımı ve takip edeceğimi söylemiştim.

Bu başvuruyu kendisi de Hataylı olan genel sekreterimiz, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcımız, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımızla ve Hatay'daki tüm itiraz seçimlerini bizzat yerinde takip eden genel başkan yardımcılarımız Gökçe Gökçen ve Murat Bakan ile birlikte gerçekleştirdik.

“En kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusu”

Tam kanunsuzluk başvurumuz herhalde YSK'ya tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur. Meselenin herhangi bir tanesi tarafsız ve siyasi baskılardan arındırılmış, sadece hukuk normlarına göre düşünülen, vicdan sahibi insanlar da seçimin yenilenmesi yönünde bir karar verme durumunu yaratacaktır. Hiç şüphe yok. Her birisi için YSK'nın geçmişte aldığı talebimize uygun kararlar mevcuttur. Örnekleri, ekleri ve bilgileriyle birlikte sunduk.

Eğer 2019 31 Mart İstanbul seçimleri iptal edildiyse, bizim başvurumuzla da Hatay seçimleri 8 kez iptal edilebilir. İBB seçiminin iptal gerekçesini, elimizdeki kanıtları okuyun, bu seçimleri 8 kez iptal edersiniz.

Öncelikle kanuna aykırı olarak Emniyet görevlilerinin ve zabıtaların seçim kurullarında görev yaptıkları, sandık kurulu başkanı oldukları ve memur üye olarak görevlendirildikleri ortadadır. Hal, tam kanunsuzluk halidir.

İkinci ve önemli hususumuz, hakkında kısıtlılık kararı bulunan 108 seçmeni biraz önce YSK'ya verdiğimiz dilekçenin ekinde sunduk. Ayrıca 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır ve bununla ilgili kanıtlar torbaların, çuvalların içinde YSK'nın adalet dağıtacağı adalet terazisine konmak üzere beklemektedirler. Aradaki farktan, hatırlarsanız CHP aleyhine sayım kararı alındığında, çok geçersiz oy var, bakmalıyız demişlerdi. Aradaki farkın 15 katı geçersiz oy var ve kanuna göre geçersiz oyların niçin geçersiz olduğu mutlaka yazılmalıdır. Yazılmamıştır. Durum, tam kanunsuzluk halidir.

Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde belediye meclis üyesi adayı olan ve ilçe seçim kurulu üyesi olan kişiler kurul üyeliklerinden istifa etmedikleri halde seçimlerde aday olmuşlar. Seçimlerde partilerin yaptığı itirazlarda bulunmuşlar. İtirazlara karar vermişler. Oy kullanmışlar ve hatta bir tanesi kendi mazbatasını kendi imzalamıştır. Hal, tam kanunsuzluğun daniskasıdır.

Yurt dışındaki tespit ettiğimiz seçmenler oy kullanmışlardır. Biz 300'e yakın seçmenin yurt dışında oy kullandığını, o gün yurt dışında bulunduklarını ispatlıyoruz. Oy kullanmadıklarının ispatı için çizelgeler açılmalıdır. Eğer gerçeği arayacaksak, bu kurum hakikatin peşinde koşacak ve adalet dağıtacaksa yurt dışında olduğunu ispatladığımız o seçmenlerin oy kullandık yerlerine oy kullanılmadığını imza föyleriyle bakmak durumundadırlar.

Kırıkhan'da seçim sürerken çıkan bir arbedede sandıklar dağılmış, pusulalar saçılmış, seçim durdurulmuş. Bir saat sonra 'Sıfırdan başlıyoruz' denilmiş, o ana kadar oy kullanan seçmenler, kullandıkları oyların sandıkta olduğunu sanıp evlerine gitmişler ve o seçmenler kullandıkları oyların sandıkta olduğunu sanıp evlerine gitmişler ama o oylar kullanılamamıştır. Seçim, öğlenin 11'inde yeniden başlatılmıştır. Hal, tam kanunsuzluk halidir.

Sıfır oy aldığımız sandıklarda maddi hataları sadece düzelttirerek farkı 3 bin 900'den 2 bin 569'a inmişken sadece maddi hata, yazım hatalarını tüm sandıkların bu denetime tabi tutulmasından doğan bir talep olamaz ama Hatay... Bakan İstanbul Gaziosmanpaşa'da bütün oylar yeniden sayıldı. YSK, sayıma devam edin kararı verdi. Kütahya'da geçersiz oylar tekrar sayıldı. YSK itirazımızı reddetti. Şimdi bu kararlar bu kadar açık, ortada ve mürekkepleri kurumamışken Hatay'da hiçbir oy yeniden sayılmadı. Hatay'da hiçbir sandık ne ilçe ne il seçim kurulunda sayılmıştır.

“AK Parti isteyince sayıyorsun”

Şimdi iş YSK'nın önündedir. Geçen sefer itiraz ettiğimizde saymama kararı hukuki değil siyasiydi. Çünkü AK Parti isteyince sayıyorsun. Ama bugün onlara 3 bin 389 ölü seçmenin listesini biz vermişken, yurt dışındakilerin listesini vermişken ve tüm kanıtlarımızla tam kanunsuzluk hallerini sıralamışken kendisi aday olan kişi seçim kurulunda görev yapıyorken artık bu vakitten sonra bu tam kanunsuzluğa ben tam kanunsuzluk demedim, görmedim diye imza atacak birisi çocuklarına çok doğru bir miras bırakmayacaktır. Bu karar bugün böyle alınırsa YSK'nın bu tarihteki kararı siyasi bir karar olacaktır. 2019 seçiminin siyasi bir kararla iptal edildi, seçmenin vicdanı 2 ay sonra cevaplamadı mı? Seçmen o kararı verenlere mi katıldı, itiraz edenlere mi? Seçmen mağdurun yanında yer aldı ve o gün 806 bin fark, bugün 1 milyon fark olduysa hep o yapılanlar yüzündendir. Buraya talimat verenlere söylüyorum, aklınızı başınıza alın. Bunların seçmenin vicdanından dönüyor. Size bu aklı verenler size, ülkeye, Hatay'a iyilik yapmıyor.

Son kez şunu söylüyorum; bir seçilmiş kurula siyasi sebeplerle baskı yapmak büyük bir suçtur. Ama o baskıya boyun eğmek hiçbir hakimden beklediğimiz bir tutum değildir. YSK'nın asla ve asla böyle bir karar vermeyeceğine, bu siyasi baskılara boyun eğmeyeceğine yürekten inanıyor, her birisine vicdanlarıyla baş başa verecekleri karar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Hatay adayı Lütfü Savaş ve CHP heyeti, Hatay’da mazbatanın AKP adayı Mehmet Öntürk’e verilmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önüne gitmişti. CHP, Hatay’da geçersiz oy sayısı 38 bin 899 olurken AKP ve CHP adayları arasında oy farkının ise 2 bin 569 olmasına dikkat çekmiş, geçersiz oyların tekrar sayılması yönünde başvuruda bulunmuştu. YSK, CHP’nin yaptığı itiraz hakkında ret kararı verdi. Böylece Mehmet Öntürk’ün adaylığı kesinleşmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU