NASA, Ay'ın önünden sörf tahtasına benzeyen bir cismin geçtiğini görüntüledi

Danuri, Ay yüzeyinin topografik haritasını çıkaracak

Lunar Reconnaissance Orbiter, bu görüntüyü cismin 5 kilometre üzerinden yakaladı (NASA/Goddard/Arizona Eyalet Üniversitesi)

Gizemli bir cismin Ay'ın önünden geçtiği görüntülendi. 

NASA'nın uzay aracı Lunar Reconnaissance Orbiter'ın (LRO) kamerasına yakalanan sörf tahtası benzeri cisim, Güney Kore'nin Ay gözlem aracı Danuri'den başkası değildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünya'nın uydusu etrafında dönerek gözlem yapan bu iki uzay aracı 5-6 Mart'ta neredeyse paralel yörüngelerde ilerlerken NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki ekip Danuri'nin fotoğrafını çekti. 

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin bu görüntüyü almak için epey kısıtlı bir zamanı vardı; LRO'nun kamerası yaklaşık 0,338 milisaniye gibi çok kısa bir pozlama süresine sahip. Fakat Kore Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün, normalde sörf tahtasına hiç benzemeyen uzay aracını görüntüsünü almayı başardı.

Ancak NASA'nın aktardığı üzere iki uzay aracı arasında saatte yaklaşık 11 bin 500 kilometre hız farkı olması, Danuri'nin "boyutunun 10 katına kadar esnetilmiş" gibi görünmesine yol açtı.
 

Danuri
Burada bir sanatçının tasvir ettiği haliyle görülen Danuri, LRO'nun yetersiz kaldığı yerlerden görüntü alabilecek bir kameraya sahip (Kore Uzay Araştırmaları Enstitüsü)


NASA'nın 2009'da fırlattığı LRO, Ay yüzeyini detaylıca haritalandırarak iniş alanları ve lav tüpleri gibi noktaları keşfetme görevini sürdürüyor. Emektar uzay aracı halihazırda Ay yüzeyinin yaklaşık yüzde 98,2'sinin haritasını çıkardı. 

Güney Kore'nin Ay yörüngesine giren ilk uzay aracı olma özelliğini taşıyan Danuri, Ağustos 2022'de fırlatılmıştı. Danuri'nin görevi, uzay interneti gibi teknolojileri geliştirip test etmenin yanı sıra Ay yüzeyinin topografik haritasını çıkarmayı da içeriyor.Independent Türkçe, Science Alert, Live Science

Derleyen: Büşra Ağaç
 

DAHA FAZLA HABER OKU