Elon Musk robotaksiler için tarih verdi

Tesla hisselerinin düşmesinin ardından bu açıklama geldi

Sürücüsüz araçlar güvenlik endişelerine yol açıyor (Reuters)

Elon Musk, Tesla robotaksilerinin 8 Ağustos'ta tanıtılacağını duyurdu. 

Teknoloji milyarderi bu otonom araçların sözünü yıllardır veriyordu. 2019'da yaptığı bir açıklamada robotaksilerin 2020'de faaliyete geçmesini beklediklerini söyleyen Musk, zamanla ilgili öngörülerinin pek iyi olmadığını da eklemişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eskiden Twitter diye bilinen X'te dün paylaştığı kısa bir gönderideyse robotaksilerin halka ne zaman tanıtılacağını ilan etti. Musk "Tesla Robotaksi tanıtımı 8/8'de" diye yazdı.

Tesla, Tamamen Kendi Kendine Sürüş özelliğini satın alma veya aylık abonelik yoluyla müşterilerine halihazırda sunuyor. Ancak bu "otopilot" özelliği aracı tamamen otonom hale getirmiyor ve "sürücünün aktif gözetimine" ihtiyaç duyuluyor. Sistemi test eden uzmanlar, aracın insan müdahalesi olmadan kendi kendini sürmesinin çok uzak olduğunu ifade ediyor.
 


Musk, Tesla'nın Tamamen Kendi Kendine Sürüş özelliğine sahip araçlarının yazılım güncellemeleriyle birlikte daha iyiye gideceğini ve bir noktada kendi başına taksicilik yaparak sahiplerine para kazandıracağını öne sürüyor. 

Ağustos'taki tanıtıma dair açıklama, elektrikli araç şirketinin uzun soluklu bir planını otonom araçlar uğruna rafa kaldırdığını iddia eden bir haberin ardından geldi. Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters, elektrikli araçların kitlesel pazarda benimsenmesi için Tesla'nın daha ucuz modeller üretme planından vazgeçtiğini ve bunun yerine robotaksilere odaklanacağını aktarmıştı.

Musk, yayın kuruluşunun "yine yalan söylediğini" iddia ettiği bir gönderi paylaştıktan birkaç saat sonra duyurusunu yaptı. Reuters'ın haberinin ardından düşen Tesla hisseleri Musk'ın paylaşımından sonra tekrar yükseldi. 

Halihazırda sadece ABD ve Çin'in izin verdiği sürücüsüz araçlar, kamuya açık yollarda epey kısıtlı bir şekilde ve deney amaçlı kullanılabiliyor.

Google'ın ana şirketi Alphabet'in alt kuruluşu Waymo ve General Motors'un alt kuruluşu Cruise gibi bir dizi şirket daha otonom araçlar üzerine çalışıyor. Şubatta iki aracının aynı kamyonete çarpmasının ardından Waymo, sürücüsüz araç yazılımını geri çekmişti. Cruise ise sürücüsüz araçlarından birinin bir yayaya çarpıp sürüklemesinin ardından test çalışmalarını durdurmuştu.Independent Türkçe, France 24, CNN, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU