İbrahim Erdemoğlu: Yüzde 1 servet vergisi gelsin, 150 milyar dolar deprem kaynağı yaratılsın

"Servet Vergisi kapsamına dahil olanların varlıklarının 6 milyon liralık kısmı da muafiyet kapsamına girsin."

Fotoğraf: AA

İbrahim Erdemoğlu: Yüzde 1 servet vergisi gelsin, 150 milyar dolar deprem kaynağı yaratılsın

 Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, "Bence bu dönemde 'Servet Vergisi'ne ihtiyaç var" diyerek "varlığı 6 milyon liranın üzerinde olan herkesten yüzde 1 Servet Vergisi alınsın" önerisinde bulundu.

SASA'yı bünyesinde barındıran Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, 'Servet Vergisi' önerisinde bulundu.

Ekonomim Gazetesi'nden Vahap Munyar'a konuşan Erdemoğlu, yüzde 1'lik servet vergisiyle 150 milyar dolarlık bir kaynağın toplanabileceğini ve bunun da İstanbul depremine hazırlık için kullanılabileceğini ifade etti.

1696945602.jpg
İbrahim Erdemoğlu 

 

Erdemoğlu şunları kaydetti:

Bence bu dönemde “Servet Vergisi”ne ihtiyaç var. Varlığı 6 milyon liranın üzerinde olan herkesten yüzde 1 Servet Vergisi alınsın. Servet Vergisi kapsamına dahil olanların varlıklarının 6 milyon liralık kısmı da muafiyet kapsamına girsin.

Toplanacak 150 milyar doların bütçe dışında, şeffaf, denetime tabi ayrı bir fonda tutulması gerektiğini de vurgulayan Erdemoğlu, "50 milyar doları 6 Şubat depremi kapsamından 11 ilimize harcansın. 100 milyar dolar da başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’nin kentsel dönüşümü için kullanılsın. Yüzde 1 veya 2’lik Servet Vergisi kimseyi zorlamaz. 1 milyar dolarlık şirketi olan, yüzde 1’den 10 milyon doları 24 ayda rahatlıkla öder" ifadelerini kullandı.

 

 

Ekonomim

DAHA FAZLA OKU

DAHA FAZLA HABER OKU