Pamela Anderson, Playboy Kulübü'nün menüsünden kaz ciğerini çıkarttı

Mayfair kulübüne açık mektup yazan Anderson kaz ciğerinin "tam anlamıyla mide bulandırıcı" olduğunu söyledi

Sahil Güvenlik (Baywatch) dizisinin eski yıldızı son yıllarda siyasal aktivizmiyle gündemde (AFP)

İşletmenin yönetimine açık mektup yazan Pamela Anderson, kaz ciğerini Playboy Kulübü'nün Londra şubesinin menüsünden çıkartmayı başardı.

Bir aktiviste dönüşen oyuncu, internet üzerinden Londra Playboy Kulübü işletmesinin yöneticisi Steve Hight'a yönelik açık mektup yayımladı.

Sahil Güvenlik (Baywatch) dizisinin eski yıldızı, yazdığı mektupta gece kulübünün menüsünde kaz ciğeri bulunmasını, ürünün "gaddarca üretildiğini" belirterek kınadı.

Hayvan hakları savunucusu, “Kaz ciğerinde seksi hiçbir şey yok - bu sadece 'yağlı karaciğer' demek. Aslında, tam anlamıyla mide bulandırıcı" dedi:

Bu etler, tatlı kazların ve ördeklerin boğazlarına sokulan metal hortumlarla ciğerleri şişinceye kadar beslenmeye zorlanarak üretiliyor ve (metal hortum) akciğerlerine de baskı uygulayarak nefes almalarını zorlaştırıyor.

Anderson, "bu tiksindirici eti" servis etmenin "Playboy markasına yakışmadığını" ekledi ve kulübe alternatif olarak tadı ete benzeyen vegan ciğeri değerlendirmesini önerdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kaz ciğeri, bir tüp aracılığıyla mısır verilen ve zorla beslenerek şişmanlatılan ördek veya kazların ciğerlerinden hazırlanıyor.

Mektubun yayımlanmasının ardından Londra Playboy Kulübü, yiyeceği menüden çıkardığını ve bir daha asla servis edilmeyeceğini taahhüt ettiğini açıkladı.

Bir vegan olan Anderson, kaz ciğerine yönelik ilgiyi azaltmak için uzun süredir mücadele ediyor.

Kar amacı gütmeyen hayvan hakları örgütü PETA'nın kurumsal vegan projelerinin yöneticisi Dawn Carr, Ekim 2018'de şöyle demişti:

Geçen birkaç yıl boyunca Anderson; Fortnum & Mason'ın Londra şubesine, alçaklığı ve alçakça üretilen etleri bırakmaya teşvik eden yazılar yazdı. Fransa'nın Ulusal Meclisi'ni de kaz ve ördeklerin zorla beslenmesini yasaklamaya çağırdı. (...) Tüketiciler kaz ciğerine karşı durarak kontrolü eline almalı, bu 'konserve işkenceyi' satın almayı reddetmeli. Bunun yerine seçebilecekleri pek çok sağlıklı ve gaddarlık içermeyen vegan etler bulunuyor.

Şubat ayında, New York'taki restoranlarda kaz ciğeri satışını yasaklayan bir tasarı belediye meclisine sunulmuştu.

Tasarıyı öneren New York Belediye meclisi üyesi Carlina Rivera, teklifi "ortak sağduyu" diye nitelemişti.

Rivera şunları dile getirmişti:

Kaz ciğeri, New Yorkluların gündelik besininin bir parçası değil. (...) New York'taki tüm restoranların yüzde birinden daha azı bunu servis ediyor. Bu tam anlamıyla lüks bir ürün.

2012'de ABD'nin Kaliforniya eyaleti de kaz ciğerinin üretimi ve satışını resmi olarak yasaklamıştı.

Kaliforniya'da kaz ciğeri satarken yakalananlara verilen para cezası bin dolara (yaklaşık 5 bin 700 lira) kadar çıkabiliyor.

Hayvan hakları grubu RSPCA'ya göre kaz ciğerini Birleşik Krallık'taki hayvan refahı yasalarına aykırı ve yasa dışı.

Bu gıda ürünü ağırlıklı olarak Fransa, Macaristan, Bulgaristan, İspanya ve Belçika'da üretiliyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU