Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin mevcut iktidar yönetiminden kurtulması için çalışılmalı

“Türkiye’de her şeyden önce başta kötü ekonomi yönetimiyle Saray iktidarı sorunu var."

Foto: AA

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen Kasım ayındaki CHP 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlığı Özgür Özel’e devretmesinin ardından VOA Türkçe ile KRT TV’ye konuştu.

Başkent Ankara’da çalışmalarını yürüttüğü bürosunda soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu muhalefet cephesinde 31 Mart’taki yerel seçimler arifesinde eski Millet İttifakı’nın bileşenleri ve DEM Parti’nin  ayrı ayrı adaylarla yarışmasının yanısıra CHP’nin hedef alınmasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Bugün muhalefet partileriyle ilgili, onları hedef alacak herhangi bir söz söylenmesi doğru olmaz” ifadesini kullandı.

Kendisine tüm siyasi parti temsilcilerinden ziyaretler yapılmasına karşın herhangi bir muhalefet partisi ile ilgili söz söylemeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Parti aleyhine kullanılabilecek tek cümle dahi ifade etmek istemiyorum” dedi.

“Türkiye’de her şeyden önce başta kötü ekonomi yönetimiyle Saray iktidarı” sorunu olduğunu söyleyen CHP’nin eski genel başkanı, Türkiye’nin mutlaka mevcut iktidar yönetiminden kurtulması için çalışılması gerektiğini vurguladı.

"CHP, bütünlüklü yoluna devam etmek zorundadır"

Kılıçdaroğlu, 1 Nisan sonrası CHP’de neler olabileceğiyle ilgili “Bülent Ecevit siyasi yasaklı döneminden geri döndüğünde CHP’ye alternatif yapı DSP’yi kurdu. Şimdi siz mesela oruçtan dönerseniz, partide bölünme riski gibi iddialar var. Ne dersiniz 1 Nisan sonrasında CHP açısından?” sorusunu da yanıtladı.

Partinin doğal olarak bütün kalması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “CHP, bütünlüklü yoluna devam etmek zorundadır. Çünkü saray iktidarı, devleti sağlıklı yönetemiyor, yönetme kapasitesi yok. Devlet liyakatla yönetilir, bürokraside liyakat bırakmadılar. Devlet adaletle yönetilir. Yargı, Saray’ın kontrolünde. Dolayısıyla seçim sonuçları ne olursa olsun CHP’ye çok büyük görevler düşüyor. CHP bir parti olmanın ötesinde, Atatürk’ün kurduğu bir parti olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin de bir güvencesidir. Demokrasiyi savunur, insan haklarını savunur, kadın erkek eşitliğini savunur, yolsuzluklara karşıdır. Devletin saydam, şeffaf olmasından yanadır. Yargının bağımsızlığından yanadır. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi sıradan bir parti değildir. Bugün pek çok sorunla karşı karşıya kaldığını ben de biliyorum ama bu sorunları kararlılıkla aşmak da CHP’lilerin görevidir” ifadelerini kullandı.

 

 

VOA Türkçe

 

Söyleşinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

DAHA FAZLA HABER OKU