Trump, 40 milyon ABD'liyi aç bırakabilir

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD’de federal hükümetin kapalı olması 40 milyon Amerikan vatandaşını açlık tehdidiyle karşı karşıya getirdi

ABD Başkanı Trump ile Kongre arasındaki ‘Meksika’ krizi bir türlü çözülemiyor. Dün Trump’ın hükümetin açılması için Kongre üyeleri ile yaptığı toplantıyı yarıda kesip terk etmesi krizi tırmandırdı.

‘’Vakit kaybı’’

Öyle ki toplantı sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Trump, "Chuck ve Nancy ile toplantımızı terk ettim, tamamıyla zaman kaybı. (Hükümeti) 30 gün içerisinde açarsam Duvarı ve Çelik Bariyerleri de içeren Sınır Güvenliği'ni kabul edecek misiniz diye sordum. Nancy 'Hayır' dedi, ben de 'Bye bye' dedim, başka hiçbir şey işe yaramaz!" ifadelerini kullandı. 
 


Federal hükümetin kapanmasıyla birlikte 9 devlet kurumu da faaliyetlerini durdurdu. Trump, bu kurumların gelirlerini Meksika sınırına duvar örmek için harcamak istiyor. Hükümetin kapatıldığı günden beri yaklaşık 800 bin ABD vatandaşının maaşlarını alamadığı belirtiliyor. 

Bu durum, dünyanın en büyük ekonomisi olarak bilinen ABD’de insani bir krizin baş göstermesine sebebiyet verebilir. Alanında ABD’nin en büyük kuruluşu olan Ek Beslenme Yardımı Programı (SNAP), hükümetten fon gelmemesiyle birlikte yardım faaliyetlerini askıya almak zorunda kalabilir. 

Federal hükümet tarafından bir  başka devlet kurumu Tarım Bakanlığı ise, fon sağlanmadan SNAP’a gıda tedariki sağlamanın mümkün olmadığını açıkladı. 

Mart ayına kadar süre var

Edinilen bilgiye göre Kongre tarafından SNAP’a 3 milyar dolar fon sağlandı. Ancak bu rakam her ne kadar yüksek olsa da sadece Ocak ve Şubat aylarının yardım faaliyetlerini devam ettirecek.

Federal hükümetin tekrar faaliyete geçmemesi Mart ayında çoğunluğu kadın, çocuk, yaşlı ve özel ihtiyaç sahibi kişilerden oluşan yaklaşık 40 milyon Amerikalının gıda yardımı alamaması demek. 

Hükümet kapatıldığından beri SNAP çalışanlarının yüzde 95’inin gıda yardımı programında çalışmadığı belirtildi.

DAHA FAZLA HABER OKU