Serbest bırakılan İsrailli, Hamas'ın Gazze'deki lideri Sinvar'la konuşmasını anlattı

85 yaşındaki kadın, bir Hamas militanının elini sıktığı görüntülerle de gündem olmuştu

Yocheved Lifshitz, eşinin de serbest bırakılmasını talep ediyor (Reuters)

Hamas'ın serbest bıraktığı İsrailli rehinelerden Yocheved Lifshitz, örgütün Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'la arasında geçen konuşmayı anlattı.

85 yaşındaki Lifshitz, İsrail merkezli haber sitesi Davar'a dün verdiği söyleşide şu ifadeleri kullandı: 

Gazze'ye götürülmemizin üzerinden üç ya da dört gün geçtikten sonra Sinvar yanımıza geldi. Ona yıllardır barışı destekleyen kişilere böyle bir şey yaptığı için kendisinden nasıl utanmadığını sordum. Bana cevap vermedi. Sessiz kaldı.

İsrailli haber sitesi Times of Israel'in aktardığına göre Lifshitz, salı günü Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde, Hamas militanlarının rehin aldığı kişilerin yakınlarının düzenlediği mitinge de katıldı. Lifshitz'in 83 yaşındaki eşi Oded Lifshitz'in halen esir tutulduğu bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde, Lifshitz ve eşinin uzun süredir barış aktivisti olarak çalıştığı, Gazze'de yeterli tedavi göremeyen hastaları İsrail'deki hastanelere taşıdığı bilgisi de paylaşıldı. 

Hamas, Lifshitz ve 79 yaşındaki Nurit Cooper'ı 23 Ekim'de "insani gerekçelerle" serbest bırakmıştı. 

Lifshitz, serbest bırakıldıktan sonra Hamas militanlarının kendilerine iyi davrandığını söylemiş ve rehin tutuldukları süreçte tıbbi destek aldıklarını ifade etmişti.

Ayrıca Lifshitz'in serbest bırakılırken bir Hamas militanının elini sıktığı görüntüler tartışma yaratmıştı.

İsrailli medya kuruluşları Channel 13 ve 12'in üç günce önce yayımladığı haberlerde, Sinvar'ın tünellerde tutulan rehineleri ziyaret ederek, "Burada güvendesiniz. Başınıza bir şey gelmeyecek" dediği de aktarılmıştı.  
 


Bunlara ek olarak İsrail Sağlık Bakanı Uriel Buso, pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hamas'ın cuma günü serbest bıraktığı Adina Moshe'yi hastanede ziyaret ettiğini belirtmişti.

Buso, 72 yaşındaki kadının rehin tutulurken bir Hamas militanıyla konuşarak, ondan kendisi yerine daha yaşlı bir esiri serbest bırakmasını talep ettiğini söylediğini aktarmıştı. 

Rehine takası

ABD, Katar ve Mısır aracılığıyla 22 Kasım'da sağlanan rehine takası anlaşmasında, Gazze'deki çatışmalara 24 Kasım itibarıyla 4 gün ara verilmişti. Katar'dan dün yapılan açıklamada ateşkesin bir günlüğüne uzatıldığı duyurulmuştu. 

Anlaşmanın başından beri Hamas, 81 rehineyi serbest bırakırken İsrail ise 210 mahkumu salıverdi.
 


Gazze savaşı

İsrail, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna, Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt vermişti. 

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı rakamlara göre, İsrail ordusunun bombardımanlarında Gazze'de en az 6 bin 150'si çocuk ve 4 bini de kadın olmak üzere yaklaşık 15 bin kişi öldürülürken, yaralananların sayısıysa 35 bini geçti.

İsrail ise Gazze'den düzenlenen saldırılarda 385'i asker en az 1200 kişinin öldürüldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını duyurdu.


Independent Türkçe, Times of Israel, I24 News

DAHA FAZLA HABER OKU