Suudi Arabistan ve ABD’den uzay konusunda anlaşma

Uzay çalışmalarının barışçıl amaçlarla kullanılması konusunda görüş birliği sağlandı

Savaha, Suudi Arabistan'daki dijital ekonomi, uzay ve inovasyon sistemini temsil eden bir heyet ile Washington'ı ziyaret etti / Fotıoğraf: SPA

Suudi Arabistan ve ABD, çeşitli alan ve sektörlerdeki iş birliklerini sürdürüyor. Taraflar son olarak uzay çalışmalarının, keşif ve barışçıl amaçlarla kullanılması konusunda iş birliğinin güçlendirileceğini duyurdu.

Duyuru, Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mühendis Abdullah es Savaha'ın, ülkesindeki dijital ekonomi, uzay ve inovasyon sistemini temsil eden bir heyetin başkanlığını yaptığı ABD ziyareti kapsamında yapılan ortak açıklamayla geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada iki ülke arasında uzay endüstrilerine yönelik ticari fırsatlar konusunda iş birliğine değinildiği, özellikle Suudi Arabistan'ın Artemis Anlaşması'na imza atan ülkelerden biri olması nedeniyle, uzay alanında barışçıl amaçlarla iş birliğine yönelik bir çerçeve anlaşmasının imzalanmasının görüşüldüğü aktarıldı. Ayrıca uzay, yer bilimleri ve uzay görevlerindeki potansiyel ortak faaliyetler hakkındaki da görüşmelerin genişletilmesine karar verildiği kaydedildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Savaha, söz konusu duyurunun iki ülkenin halklarını güçlendirmek ve gezegeni korumak için stratejik ortaklığı genişletmenin yanı sıra uzay, yer bilimleri ve keşif misyonları alanlarında iş birliği için yeni ufuklar oluşturma yönündeki hedeflerini yansıttığını vurguladı.

Suudi Bakan, atılan bu adımın iki taraf arasında uzmanlık alışverişi ve aktarımı yoluyla yetenek ve nitelikli ulusal kadroların geliştirilmesinin yanı sıra sektörün sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağını belirtti. Aaştırma ve geliştirme faaliyetlerini artıracağını ve uzayla ilgili teknolojilerin büyümesini hızlandıracağını vurguladı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU