Banka, müşterilerinin hesaplarına yanlışlıkla milyarlarca rupi yatırdı

Kalküta merkezli banka, hesap sahiplerine yanlışlıkla yatırılan tutarın yüzde 79'unu geri aldığını açıkladı

UCO olayın ardından, anında para transferi hizmetini devre dışı bıraktı (AFP)

Hint bankası müşterilerinin hesaplarına yanlışlıkla yatırılan 8,2 milyar rupiyi (yaklaşık 2,8 milyar TL) hızla geri almaya uğraşıyor.

Kalküta merkezli banka, hesap sahiplerine yanlışlıkla yatırılan tutarın yüzde 79'unu geri aldığını açıkladı

Hindistan'daki kamu sektörü bankası, hesap sahiplerine "hatalı" transferlerle yanlışlıkla verdiği yaklaşık 8,2 milyar rupiyi (yaklaşık 2,8 milyar TL) hızla geri almaya çalışıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

UCO bankası, çevrimiçi havale hizmetlerindeki bir hatanın, bankanın aslında fonları kendisi almamasına rağmen diğer bankaların müşterilerinin gerçekleştirdiği işlemler için müşterilere ödeme yapmasıyla sonuçlandığını açıkladı.

Banka, 10-13 Kasım tarihleri arasında Anında Ödeme Hizmetini (IMPS) devre dışı bırakan "şirket içi teknik sorunu" araştırdığını söyledi.

UCO'nun perşembe günü yaptığı açıklamada, hesaplara yanlışlıkla yatırılan miktarın 6,4 milyar rupinin (yaklaşık 2,2 milyar TL) yani yüzde 79'unu geri aldığını belirtti.

IMPS, telefon uygulamaları veya internet bankacılığı aracılığıyla anında para göndermek ve almak için kullanılıyor. Hizmeti, Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) işletiyor.

Banka, menkul kıymetler borsası ibrazında, "Banka çeşitli proaktif adımlar atarak alıcıların hesaplarını bloke etti ve tutarın takriben yüzde 79'una denk gelen 8,2 milyar rupinin (yaklaşık 2,8 milyar TL) yaklaşık 6,49 milyar rupisini (yaklaşık 2,2 milyar TL) korumayı ve geri almayı başardı" dedi.

Banka, kalan tutarın geri alınması için işlemleri başlattığını ve olayı "gerekenin yapılması" için kolluk kuvvetlerine bildirdiğini söyledi.

Banka, diğer tüm kritik sistemlerin çalışır ve kullanılabilir durumda olduğunu tekrarlıyor ve temin ediyor. Banka, müşterilerine güvenli ve korunaklı hizmet sunmaya devam ediyor.

Söz konusu olaydan kaynaklanan finansal etki henüz tespit edilmemiştir ve eğer varsa banka bunu tespit ettiğinde bunu bildirmek için çabalayacaktır.

PTI haber ajansına göre banka, bir önceki yıl aynı çeyrekteki 5,05 milyar rupiye (yaklaşık 1,5 milyar TL) kıyasla Eylül 2023'te sona eren çeyrekte 4,02 milyar rupiye (yaklaşık 1,2 milyar TL) gerileyerek yüzde 20 zarar bildirdi.

Bankanın genel merkezi Hindistan'ın doğusundaki Kalküta kentinde bulunuyor.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU