Rus basınında Gazze savaşı: "ABD-İsrail ilişkileri ne durumda?"

Rus basını 42. gününde Gazze savaşını nasıl yorumluyor?

Görsel: İzvestiya

Rus basını 42. gününde Gazze savaşını nasıl yorumluyor? 

Independent Türkçe için 17 Kasım Cuma günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:
 

TASS:
 

 

Medya: Erdoğan Alman yönetimine İsrail'in Gazze'deki suçlarını anlatacak

Toplantılarda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakere süreci de ele alınacak

Milliyet gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma günü Almanya'ya yapacağı ziyarette, Ankara'nın Gazze Şeridi'nde işlenen insanlığa karşı suçlardan dolayı İsrail'i adalet önüne çıkarma çabalarına liderlik desteğini almayı planlıyor.  
 

 

Medya: Bakü'de yabancı büyükelçiliğe silahlı saldırı önlendi

Trend ajansının haberine göre, hangi ülkenin diplomatik misyonundan bahsettiğimiz henüz bilinmiyor

Trend ajansı tarafından bildirilen habere göre, Azerbaycan özel servisleri, Bakü'de yabancı bir devletin büyükelçiliğine silahlı saldırı yapılmasını önledi. 

Ajansın haberine göre, kasım ayında silahlı bir adam, terör eylemi gerçekleştirmek amacıyla Bakü'deki yabancı diplomatik temsilciliğine girmeye çalıştı.

Diplomatik temsilciliğin hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin ise henüz bilgi verilmedi.

Azerbaycan haber ajansı APA'nın haberine göre, olay yerinde gözaltına alınan saldırgana, Ceza Kanunu'nun "suç hazırlığı", "dini nefrete dayalı terörizm, dini radikalizm ve dini fanatizm" maddeleri kapsamında yargılandı.

Bakü'nün Sabail Bölge Mahkemesi'nin kararıyla tutuklu hakkında 4 ay süreyle tutukluluk şeklinde önleyici tedbir kararı alındı.
 

 

İnsani yardım taşıyan 144 tır daha Gazze'ye ulaştı

Kamyonlar, geçici gözaltı merkezinin işleyişi için su, yiyecek, tıbbi malzeme ve temel ihtiyaçlar getirdi

İsrail Hükümeti'nin Filistin Topraklarındaki Eylemlerini Koordinasyon Ofisi'nin, "X" sosyal ağındaki (eski adıyla Twitter) sayfasında yaptığı açıklamaya göre, uluslararası insani yardım taşıyan en az 144 kamyon perşembe günü Refah kapısından Gazze Şeridi'ne girdi.

Açıklamada belirtildiği gibi, 88 yük kamyonun yiyecek (1,765 ton), 21 kamyonun tıbbi malzeme (198 ton), kamyonun su (340 ton), 7 kamoyunun geçici yerleşim merkezlerinin çalışmalarını organize etmek için temel ihtiyaçlar (110 ton) teslim etti. ) ve 10 kamynun karışık malzeme (192 ton) götürdüğü belirtildi.
 

İzvestiya:

İzvestiya'da Andrey Kuzmak imzalı haber-analiz özetle şu şekilde:
 

 

Kuyruk köpeği şaşırtıyor: ABD-İsrail ilişkileri ne durumda?

Siyasi seçkinler arasındaki çatışma stratejik ortaklıklara zarar veriyor

Amerikan medyasında, İsrail hükümetinin eylemleri karşısında Beyaz Saray'ın hayal kırıklığının giderek arttığına dair bilgiler yer aldı. Haberlere göre Biden yönetimi, Batı Kudüs'ün ihtiyaç duyduğu silahları sağlamaya devam etse de ortağının çatışma bölgesinde insani duraklamalar düzenlenmesi yönündeki taleplere kayıtsız kalması nedeniyle memnuniyetsizliği dile getiriliyor. Bu bilgi ne kadar doğru olursa olsun, her halükarda iki devlet arasında var olan çelişkileri ortaya koymaktadır. İzvestia, ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin gerçekte ne olduğunu anlatıyor.

Bloomberg'in diplomatik çevrelerdeki kaynaklardan alıntı yaparak yazdığı gibi Beyaz Saray, ortaya çıkan insani kriz ortamında İsrail'e sağlanan kapsamlı desteğin hem ABD'deki iç siyasi durum hem de Washington'un Arap müttefikleriyle ilişkiler üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahip olmasından korkuyor. Üstelik ajansın belirttiğine göre, birçoğu Biden yönetimini, bu kadar çok sivil kaybına yol açan şeyin Netanyahu hükümetinin eylemlerinin pervasızca onaylanması olduğu gerçeğiyle açıkça suçluyor. Üstelik bu suçlamalar Amerika şehirlerindeki binlerce protestoyla da destekleniyor.

(…)

Amerikan medyasının bahsettiği hayal kırıklığı kamuoyuna da sızmaya başladı. Dışişleri Bakanı Blinken "çok fazla Filistinlinin öldürüldüğünü" söyledi. 3 Kasım'da konuşan Blinken, "İsrail'e, Hamas teröristlerini ve altyapılarını tespit edip yok etme hedeflerine ulaşırken sivil kayıpları en aza indirme konusunda yalnızca en iyi dostların verebileceği tavsiyeyi verdik" dedi.

Ayrıca, Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, İsraillilerin ısrar ettiği gibi Hamas'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasının Batı Kudüs'ün teröristleri sivillerden ayırmak için harekete geçme ihtiyacını azaltmadığını söyledi.

Bu açıklamalardan iki gün sonra İsrail televizyon kanalı 13 TV, askeri çevredeki kaynaklardan alıntı yaparak Amerika'nın neredeyse tüm tavsiyelerinin reddedildiğini bildirdi. Müzakereler sırasında İsrail Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Dışişleri Bakanı'na, "İsrail, ABD'nin gönderdiği generalleri dinlemiş olsaydı, Gazze'de daha fazla kayıp olurdu" yanıtını verdi.

(…)

Biden'ın iktidara gelmesiyle durum sanıldığı kadar olmasa da değişti. Ortadoğu'daki birçok diplomatik başarısızlığın ardından Demokrat yönetim büyük ölçüde seleflerinin çizgisini sürdürdü. Ancak Obama döneminden bu yana devam eden ve Trump'ın yok ettiği nükleer anlaşmayı yeniden tesis etme girişimleriyle pekiştirilen siyasi elitlerin karşılıklı güvensizliği (reddedilmese bile), Washington'un İsrail üzerindeki etkisini büyük ölçüde azalttı.

Doğu Araştırmaları Fakültesi Orta Doğu Ülkeleri Bölümü kıdemli öğretim görevlisi Grigory Lukyanov, Beyaz Saray'ın bugünkü tek taraflı politikasının büyük ölçüde ikili ilişkilerdeki başarısızlıkları gidermek ve ortaklık statüsüne olan güveni güçlendirmek, yani 60'lı ve 70'li yılların temellerine geri dönmek için tasarlandığını belirtti.

Lukyanov, "Biden, vaatlerin aksine Trump'ın Ortadoğu politikasını sürdürdü ancak olumlu gidişatı sürdürmeyi başaramadı. Bu esas olarak Suudi Arabistan ile ilişkileri etkiledi. İran'la nükleer anlaşmayı demokratik düzeni memnun etmek için yeniden canlandırma girişiminin yalnızca başarısız olmakla kalmayıp, başlı başına Amerikan-İsrail ilişkilerine ciddi şekilde zarar verdiği sonucuna vardı" dedi.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU