Tüm zamanların günlük doğal gaz tüketimi rekoru kırıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimiyle 8 Ocak'ta rekor kırıldığını açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada son yıllarda yaşanan en soğuk kış ayları nedeniyle 8 Ocak’ta tüm zamanların günlük doğal gaz tüketiminin gerçekleştiğini duyurdu. 
 


Söz konusu günde doğal gaz tüketiminin 245 milyon metreküpü aştığını belirten Dönmez, “Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık" ifadesini kullandı.

Dönmez, doğal gaz arz güvenliğini sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışının 310 milyon metreküpe çıkarıldığına dikkati çekti. Dönmez’in açıklamaları şöyle:  
 

"Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek. 2018'in sonunda Hakkâri ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Toplamda 15 milyon aboneyle yaklaşık 60 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım konforuna erişti."


Rekor tüketime ulaşılan salı gününden bir gün önce Türkiye'nin doğal gaz tüketimi, 226 milyon metreküp seviyesine ulaşarak 14 Şubat 2017 tarihinde kırılan 243 milyon metreküplük günlük tüketime yaklaşmıştı. 

DAHA FAZLA HABER OKU