Guatemala'da seçimi kazanan yolsuzluk karşıtı adayın partisi kapatıldı: "Darbe yapılıyor"

"Sandığa yansıyan halk iradesiyle dalga geçiyor"

Bernardo Arevalo'nun babası Juan Jose Arevalo, 1945'te ülkenin seçimle başa gelen ilk lideri olmuştu (AFP)

Guatemala'da 20 Ağustos'ta yapılan seçimi oyların yüzde 58'ini alarak kazanan yolsuzluk karşıtı aday Bernardo Arevalo, ülkedeki kurumların kendisine karşı bir darbe tertiplediğini öne sürdü.

Arevalo'nun seçim zaferi ülkede şiddet olayları ve gıda güvensizliğinin artttığı, Guatemalalıların dalgalar halinde ABD'ye göç etmeye çalıştığı bir dönemde gelmişti.

Pazartesi günü seçimin kazananı olduğu resmen ilan edilen Arevalo'nun partisi Semilla seçim kurulu tarafından askıya alınmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Arevalo, "Bu sonucu kabul etmeyen bir grup yolsuz politikacı ve bürokrat var. Ve anayasal düzeni ve demokrasiyi ortadan kaldırmak için bir plan yürütüyorlar" diye konuştu.

Arevalo, "Bu eylemler, ülkemizde adaletin garantisi olması gereken kurumlar tarafından teşvik edilen bir darbe anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Guatemala'da yapılan başkanlık seçiminin ilk turunun ardından, yargıç Fredy Orellana, savcı Rafael Curruchiche'in talebiyle partinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar vermişti. 

Ancak o dönem karar Yüksek Mahkeme'den dönmüş, partinin seçim kampanyası döneminde askıya alınamayacağı ifade edilmişti. 

Seçim sonuçları resmen açıklandıktan sonraysa Semilla'nın faaaliyetlerini askıya alma kararı onaylandı.

Arevalo konuyla ilgili, "Devam eden bir darbe görüyoruz. Bu darbede, yargı aparatı adaletin kendisini ihlal ediyor ve sandığa yansıya halk iradesiyle dalga geçiyor" diye konuştu.

Semilla'nın kapatılmasına karar veren yargıç Fredy Orellana ve savcı Rafael Curruchiche, ABD'nin seçim süreçlerine müdahale etmekle suçladığı "yolsuz aktörler" listesinde de yer alıyor.

Normal şartlar altında Arevalo'nun Ocak 2024'te görevi devralması bekleniyor.


Independent Türkçe, AFP, Reuters

Derleyen: Barış Kaygusuz

DAHA FAZLA HABER OKU