ABD, Ukraynalılar ve Sudanlılar için geçici korumayı 2025'e kadar uzatma kararı aldı

Söz konusu adım, ABD'de okuyan her iki ülkenin vatandaşları için bir tür yardımı temsil ediyor

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, iki ülke için geçici koruma sistemini 18 ay uzatacak / Fotoğraf: Reuters

Ukraynalılar ve Sudanlılar için geçici koruma sistemini 2025 yılı ilkbaharına kadar uzatan ABD, bu kararı, savaşın parçaladığı her iki ülkedeki çatışmaların devam etmesine bağladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada, iki ülke için geçici koruma sisteminin 20 Ekim 2023'ten 19 Nisan 2025'e kadar 18 aylık bir süre için uzatılacağı ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlık ayrıca Ukraynalıların ve Sudanlıların geçici koruma başvurusunda bulunmalarını kolaylaştıracak diğer değişiklikleri de duyurdu. Bu, ABD'de okuyan her iki ülkenin vatandaşlarına, (çalışma sürelerini artırmak için ders sayısını azaltmak zorunda kalsalar bile) öğrenci statülerini korumak için bir tür yardım anlamına geliyor.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, “Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden askeri saldırısı ve ardından gelen insani kriz, ABD'nin ülkelerine dönemeyebilecek Ukraynalılara güvenlik ve koruma sağlamaya devam etmesini gerektiriyor. Geçici insani yardım yoluyla Ukrayna vatandaşlarına desteğimizi genişletmeye devam edeceğiz” dedi.

Bakanlık, süreyi uzatma kararının şu anda geçici koruma sistemine dahil olan yaklaşık 26 bin Ukraynalıya fayda sağlayacağını ve yaklaşık 166 bin 700 Ukraynalının da sisteme katılmaya hak kazanacağını söyledi.

Bakanlık yetkilileri ayrıca, ‘Nisan 2023'te Sudan'da yüzlerce kişinin ölümüne, siyasi istikrarsızlığa, sivillere yönelik şiddete ve insan hakları ihlallerine neden olan şiddetli çatışmaların patlak verdiğini’ belirtti.

Şu anda yaklaşık bin 200 Sudanlı geçici koruma sisteminden yararlanırken 2 bin 750 kişide geçici koruma sistemine girmeye hak kazandı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU