"Heather Reyhan" ve eşi, milyarlarca dolarlık Bitcoin hırsızlığını itiraf etti

"Razzlekhan" adıyla yayımladığı rap videolarında sıklıkla Türk kökenli olduğunu söylüyordu

İkilinin çaldığı Bitcoin'in değeri şu anda yaklaşık 3,4 milyar dolar (Instagram/heatherreyhan)

Kripto para borsası Bitfinex'ten büyük miktarda Bitcoin çaldıkları gerekçesiyle tutuklanan Heather "Reyhan" Morgan ve eşi Ilya Lichtenstein hakkındaki dava sürüyor.

ABD'nin Washington eyaletinde dün görülen duruşmada ikili, kara para aklama suçunu kabul etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lichtenstein, borsayı hacklediğini ve eşinden 119 bin 754 Bitcoin'i saklamaya yardımcı olmasını istediğini itiraf etti. 35 yaşındaki adam, saldırıdan kendisinin sorumlu olduğunu söyledi.

33 yaşındaki Morgan'ın itirafları arasındaysa ABD'yi dolandırma amaçlı komplo suçu da yer aldı.

Bitfinex 2016'da hacklenmişti. Yetkililer uzun süren soruşturmanın ardından Şubat 2022'de Lichtenstein'ın cüzdanında olan ve o sırada yaklaşık 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin'e el koymuştu. Zira paranın çalındıktan sonra Morgan ve Lichtenstein'ın kontrolündeki bir kripto para cüzdanına aktarıldığı tespit edilmişti. ABD Adalet Bakanlığı aynı tarihte ikilinin tutuklandığını duyurmuştu.

Çiftin çok sayıda tek kullanımlık kredi kartına Bitcoin yükleyerek, bu yöntemle çalınan kripto paraları akladıkları belirlenmişti. Morgan ve eşinin kartlarla kripto para kabul eden yerlerde harcama yaptığı, yaşadıkları Wall Street'teki lüks rezidansın kirasını da Bitcoin'le ödedikleri görülmüştü.

ABD Adalet Bakanlığı, geçen sürede çiftten 475 milyon doları daha geri almıştı. İkili perşembe günkü duruşmada 72 milyon dolar daha vermeyi kabul etti.

Lichtenstein 20 yıl, Morgan ise 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Morgan, Ankara'da okudu

Morgan, Kahire Amerikan Üniversitesi'nde uluslararası ekonomik kalkınma alanında yüksek lisans yaptığını ve Bilkent Üniversitesi'nde para politikası eğitimi de aldığını söylemişti.

"Razzlekhan" adıyla yayımladığı rap videolarında sıklıkla Türk kökenli olduğunu söyleyen Morgan, sosyal medya hesaplarında Türkiye'ye özgü içerikler paylaşmasıyla da dikkat çekmişti. Morgan kendini "Türk Martha Stewart" diye nitelemişti.

19 yaşında tek başına Japonya'ya doğru yola çıktığını söyleyen Morgan, bir yıl sonra Ankara'ya taşındığını ve en değerli becerilerini burada esnafı gözlemleyerek edindiğini ifade etmişti:

Pazarlık becerilerimin çoğunu Ortadoğu pazarlarındaki Türk kilim satıcılarından ve dükkan sahiplerinden öğrendiğim için stratejimin bir parçası her zaman 'karşılıklı olma' duygusu yaratmaktır.

Morgan, Reyhan adını kullanmasının nedeniniyse "Türk kökenime bir övgü ve Kuzey Afrika'nın Bedevi kültürüne derin bir takdir" diye açıklamıştı.

 

Independent Türkçe, New York Post, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU