Ukrayna'daki ampütasyon rakamları, I. Dünya Savaşı'ndakilere yaklaştı

Bazı protezlerin tanesi 50 bin euroya mal oluyor

Ukraynalı doktorlar, artan kayıp ve yaralı sayısına dikkat çekerek daha fazla proteze ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti (Reuters) 

ABD'nin tanınmış gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Ukrayna'da savaş yüzünden uzuvlarını kaybedenlerin sayısının 20 bin ila 50 bini bulduğunu yazdı. 

Haberde, savaşta yaralanan kişilerin ampütasyon süreçlerinin vakit aldığına dikkat çekilerek, söz konusu rakamların aslında çok daha yüksek olabileceği de belirtildi.

Dünyanın en büyük protez üreticisi Ottobock, hükümetten ve tıp firmalarından edindiği verilerle uzvunu kaybedenlerin sayısının halihazırda 50 bini bulduğunu belirtti. Alman firma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği emirle başlayan savaşta Kiev yönetimine protez sağlıyor. 

Kiev merkezli hayır kurumu Ukrayna Halkının Sağlığı ise savaşta şimdiye dek 200 bin kişinin ciddi şekilde yaralandığını ve bunlardan yüzde 10'unun bir veya daha fazla uzvunu kaybettiğini belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ukraynalı sıhhiyelere eğitim veren ABD merkezli Küresel Cerrahi ve Tıbbi Destek Grubu adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü Dr. Aaron Epstein, Batılı askeri hekimlerin II. Dünya Savaşı'ndan beri böyle bir şey görmediğini söyledi. 

WSJ, I. Dünya Savaşı'nda 67 bin Alman ve 41 bin Britanyalının ampütasyon yaptırdığını, Afganistan ve Irak işgallerinde ampütasyon geçiren ABD askeri sayısınınsa 2 bine yakın olduğunu hatırlattı. 

Haberde, bazı protezlerin tanesinin 50 bin euroya mal edildiği, Kiev yönetiminin askerlerin protez masraflarını 20 bin euroya kadar karşıladığı fakat sivillerin maliyetler karşısında güçlük çektiği belirtildi. 

Öte yandan ampütasyon ve protez işlemlerinin ülkenin sağlık sistemine ciddiği yük bindirdiğine de işaret edildi. 

Ukrayna merkezli rehabilitasyon merkezi ağı Unbroken'dan Oleksandr Kobzarev, Lviv'deki doktorların sadece geçen yıl en az 53 bin ameliyata girdiğini söyledi. 

Ukrayna ordusunun paylaştığı verilere göre, cephenin yaklaşık 5 kilometre yakınında vurulan ortalam 100 askerden yüzde 36'sı çok ağır yaralanırken, cepheye gönderilen tüm askerleden yüzde 5 ila 10'u doğrudan çatışmada ölüyor. 
 


Yetkililer, savaşın başında ağır yaralanmaya yol açan saldırıların çoğunun havan ve füze mermilerinden kaynaklandığını, son dönemdeyse buna cephe hattına Rusların döşediği mayınların yol açtığına da işaret etti. 

19 yaşındaki Ukraynalı asker Ruslana Danilkina, WSJ'ye Rusların şubatta Zaporijya'ya düzenlediği saldırıda sol bacağını kaybettiğini söyleyerek, "Bacak kemiğimi elimde tutuyordum. O anda bunun son olduğunu anladım, artık hayatım eskisi gibi olmayacaktı" dedi.

24 yaşındaki Denis Krivenko ise ocakta Bahmut'taki çatışmalarda bacaklarını ve sol kolunu kaybettiğini söyledi.

Kiev yönetimi savaştaki kayıplarına ilişkin en son açıklamayı ağustosta yapmıştı. Buna göre cephede 9 bine yakın Ukraynalı askerin öldüğü savunulmuştu. Nisanda sızdırılan Pentagon belgelerindeyse Ukrayna'nın 131 bine yakın askerini kaybettiği ileri sürülmüştü


Independent Türkçe, Wall Street Journal, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU