Muhafazakarların yerdiği Barbie'yi Cumhuriyetçilerin sevmesi, Fox News'te şaşkınlık yarattı

Sunuculardan biri "Güney'de neler oluyor bilmiyorum" dedi

Fox News, Barbie'nin Cumhuriyetçi kırmızı eyaletlerde daha trend olduğunu gösteren bir harita yayımladı (Fox News)

Sözünü esirgemeyen bir grup muhafazakar tartışmalı bir harita üzerinden Barbie filmini yerden yere vururken Fox News, filmin kırmızı eyaletlerde (Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu eyaletler için kullanılan terim -ed.n.) gayet popüler olduğunu ortaya koyan Barbie trend grafiğini yayımladı.

Fox News'in America's Newsroom adlı programındaki konuşmacılar hafta sonunda elde edilen büyük gişe hasılatını ele alırken sunuculardan Dana Perino, sırasıyla mavi ve pembe renklerle temsil edilen Oppenheimer ve Barbie'nin ABD'de nerelerde daha fazla trend olduğunu karşılaştıran haritanın gösterilmesini istedi. Harita, ABD'nin güney yarısının pembe renkle kaplandığını gösteriyordu.

Perino "Güney'de neler oluyor bilmiyorum" dedi.

Bu Barbie filmini çok seviyorlar.

Fox News'in The Big Money Show adlı programının sunucusu Taylor Riggs, "Güney biraz daha eğlenceli, belki de deneyime açıklar" dedi.

Bill Hemmer daha sonra haritanın tekrar gösterilmesini istedi ve "Barbie kırmızı eyaletlerde gerçekten büyük. Oppenheimer da mavi eyaletlerde (Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletler için kullanılan terim -ed.n.) gerçekten büyük" dedi. Hemmer hiddetli biçimde, "Neler oluyor?" diye ekledi.

Siyaset yorumcusu Kennedy, "Sanırım Güney'dekiler parti yapmayı seviyor" diye açıklamaya çalıştı.

Kuzey'dekiler de, bilirsiniz. Belki de Batı uygarlığının gidişatından dolayı bir nebze entelektüel suçluluk duyuyorlardır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Söze giren Perino, güney eyaletlerindeki sıcak hava dalgasının kalabalıkları serin sinema salonlarına yönlendiriyor olabileceğini öne sürdü.

Kanal, muhafazakarların Barbie'ye yönelttiği sert tepkilerin çoğuyla çelişen ilginç bir eğilimi göstermiş oldu. Eleştirilerin merkezinde Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı bölgeyi içeren bir dünya haritası yer alıyor.

Teksas Senatörü Ted Cruz geçen hafta ikinci kez, Barbie filmini "komünist Çin propagandası" yapmakla suçlamıştı. Cumhuriyetçi Teksas Senatörü, haritada kullanılan ve Çin'in Güney Çin Denizi'nde kendi karasuları olduğunu iddia ettiği bölgeyi gösteren "9 çizgili hatta" atıfta bulunuyordu.

Vietnam da aynı sebeple, harita yüzünden filmin ülkede gösterime girmesini yasaklayacağını açıkladı.

Diğer muhafazakarlarsa filmi başka nedenlerle eleştiriyor. Sağcı yorumcu Ben Shapiro bir tweet'inde şöyle yazdı:

Yapımcılarım beni 'Barbie'yi izlemeye sürükledi. Bu şimdiye kadar izlediğim en duyarcı filmlerden biriydi.

Shapiro, "Bu alevler içinde yanan çöp yığını filmle ilgili tam incelemem yarın sabah doğu saatiyle 10'da YouTube kanalımda olacak" diye ekledi. (Gerçekten de Barbie bebekleri çöp kutusunda ateşe verdiği bir video yayımladı.)

Cumhuriyetçi Florida Temsilcisi Matt Gaetz'in eşi Ginger Gaetz de filmi eleştiren bir tweet attı:

Barbie filmini izlemeyi mi düşünüyorsunuz? Kıyafetlerden ilham almakla yetinmenizi ve sinemayı es geçmenizi öneririm.

The Independent yorum için Fox News'le temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU