Görevden alınan Ahmet Türk’ü ziyaret eden Muharrem İnce’den HDP ve CHP’ye eleştiriler

CHP’li İnce: Desteğimiz sizinledir. Desteğimiz demokrasiyledir. Desteğimiz sandıkladır

Fotoğraf: Twitter

CHP’nin 23 Haziran’daki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, görevden alınıp yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ı ziyaret etti. Ziyaretinde partisine ve HDP’y eleştiriler getiren İnce, "Geçmişte sizin partiniz de benim partim de hatalar yaptı. Dokunulmazlıklar konusunda benim partim hata yaptı” dedi.

Rabia Çetin’in T24’te yer alan haberine göre Muharrem İnce, "CHP'nin derdinin bir siyasi partiye destek olmak değil demokrasiye sahip çıkmak olduğunu" söyledi.

“Hadi hukuk tanımıyorsun, hepsini anladım…"

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Belediye başkanlığına kayyum atanmasını eleştiren İnce, şöyle konuştu:

 O zaman sandığı niye koydun? Peki alma hakkın var mı? Evet var. Bu bir idari işlemdir. Peki idari işlemin ne olması lazım? Hukuka uygun olması lazım. Hukuka uygun olması gerekiyorsa; ortada bir mahkeme kararı var mı? Hayır, ortada kesinleşmiş bir mahkeme kararı yok. Kesinleşmiş bir mahkeme kararı yoksa bunu yapamazsın. Hadi hukuk tanımıyorsun, yargıyı bilmiyorsun, hepsini anladım. Görevden aldın. Yapılacak bir iş var; Belediye Meclisi kendi içinden başkan seçer. Bunu Türkiye’de en iyi kim bilir, en iyi Recep Tayyip Erdoğan bilir. Niye? Ee başına geldi senin. Senin başına geldi bu. Bir, ortada mahkeme kararı olmadan görevden alıyorsun, hukuksuzluk yapıyorsun. İki meclis kendi içinden seçemiyor bir hukuksuzluk daha yapıyorsun. Neresinden baksan tutarsız, neresinden baksan hukuka uygun değil, ahlaka uygun değil, bilime uygun değil, vicdana uygun değil.

"2010’da HDP hata yaptı"

HDP’ye ve CHP’ye eleştiriler getiren İnce, şöyle devam etti:

Dokunulmazlıklar konusunda benim partim hata yaptı. Ben yapmadım. Ben vermedim oy, tavır koydum. Ama 2010 referandumunda da sizin partiniz hata yaptı, boykot ederek. Şimdi bunları bir kenara bırakmak, önümüze bakmak lazım. Desteğimiz sizinledir. Desteğimiz demokrasiyledir. Desteğimiz sandıkladır. Sandık demokrasinin namusudur. Sandıktan çıkanı kabul edeceğiz hepimiz, kim çıkarsa. Erdoğan çıktı sandıktan, ben aradım kendisini kutladım. Ben çıktığımda da o beni tebrik etmeli. Sayın Ahmet Türk çıkmışsa da onu hazmedeceksin. Onun için gönlümüz, yüreğimiz sizinle birliktedir. Türkiye bunları aşacaktır, aşmalıdır. Türkiye sandığa güvenin olmadığı bir ülke olursa burada huzur olmaz, barış olmaz.

Türkiye’nin adalet, eşitlik ve hukuk açısından sınıfta kalan bir ülke olduğu görüşünü dile getiren Ahmet Türk de "2014 yılında da seçildiğimizde kayyım olayıyla karşı karşıya kaldık. O dönemde kayyım atamasını meşrulaştırmak için 'işçilerin parası alınıyor, başka yerlere gönderiliyor' gibi darbeyi meşrulaştırmak için adeta büyük oyunlar oynanıyor. Bugün de aynı fotoğrafla karşı karşıyayız” diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU