Ukrayna Savunma Bakanlığı: Bahmut'taki Rus askerler kapana kısıldı

Çeçen lider Ramazan Kadirov ise birliklerini şehre gönderdiğini söyledi

Ukrayna, haziranda başlattığı karşı saldırıda şimdiye dek yaklaşık 195 kilometrekare alanın ele geçirildiğini savunuyor (AFP)

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Bahmut kentindeki Rus birliklerin sıkıştırıldığını öne sürdü. 

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Ganna Malyar, dün yaptığı açıklamada şehirdeki Rus işgalcilerin köşeye kıstırıldığını ve Ukraynalı birliklerin ​​şehri ateş altına aldığını savundu.

Malyar, Ukraynalı askerlerin şehre girişleri ve çıkışları yoğun top atışlarıyla kontrol ettiğini belirtti. Bakan yardımcısı, ayrıca birliklerin şehrin etrafındaki önemli noktaları da ele geçirdiğini söyledi.

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırski de şehirdeki Rus birliklerin "kapana kısıldığını" öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kiev'in karşı saldırısını yöneten komutan, drone'larla şehirde saklanan Rus askerlerin yerlerini tespit ettiklerini ve kentin her noktasının topçuların menzilinde olduğunu savundu. 

Ukrayna ordusunun sözcüsü Andri Kovalyov da geçen hafta Bahmut'ta 4 kilometrekarelik alanın Ruslardan geri alındığını bildirmişti. 

Kovalyov, karşı saldırının başladığı hazirandan beri Bahmut civarında toplamda 24 kilometrekarelik alanın Ukrayna'nın kontrolüne geçtiğini de ileri sürmüştü. 

Kremlin, toprak kayıplarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Öte yandan Çeçen lider Ramazan Kadirov ise pazar günü Telegram hesabından yaptığı açıklamada, özel birliklerinin Bahmut'a gönderildiğini duyurdu.

Çeçen lider, toplamda kaç askerin Bahmut'ta konuşlandırıldığına dair bilgi paylaşmadı. Kadirov, mayıstan bu yana Rusya'ya savaşta destek sağlamak amacıyla 26 bin asker gönderildiğini belirtti. Bunlardan 7 bininin mayıstan bu yana Ukrayna cephesinde çatıştığı bildirildi. 
 


"Kadirovcular" ya da "Ahmet Güçleri" olarak da bilinen 141. Özel Motorlu Alay, resmi olarak Rusya Ulusal Muhafızları'na bağlı. Rus Silahlı Kuvvetleri'nden ayrı bir güç olan bu birlikse doğrudan Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'in kontrolünde. Ancak Çeçen lider Kadirov, bu birlikleri kendi özel güçleri olarak kullanıyor. 

Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu, mayısta Bahmut'u ele geçirdiklerini duyurmuş, daha sonra da şehirden çekileceklerini bildirmişti. 

Bunun üzerine Kremlin, 23 Haziran'da isyana kalkışan Wagner lideri Yevgeni Prigojin'in askerleri yerine Bahmut'a Kadirov'un birliklerinin gönderileceğini duyurmuştu.


Independent Türkçe, Kyiv Post, Moscow Times

DAHA FAZLA HABER OKU