Çevreciler, fosil yakıtı savunan Shell CEO'sunu topa tuttu: "İnsanlar ve gezegen yerine kârı seçtiniz"

Petrol devi, geçen sene 115 yıllık tarihinin kâr rekorunu açıklamıştı

Lahey Bölge Mahkemesi'nde geçen yıl görülen duruşmada, Shell'in 2030'a kadar karbon salımını yüzde 45 azaltması gerektiğine karar verilmişti (AFP)

Birleşik Krallık (BK) merkezli petrol devi Shell'in CEO'su Wael Sawan, fosil yakıtla ilgili açıklamaları nedeniyle çevrecilerden tepki topladı. 

Sawan, BK'nin kamu yayımcısı BBC'ye dün verdiği söyleşide, petrol ve doğalgaz üretimini azaltmanın "tehlikeli ve sorumsuzca" olacağını söyledi

Hiçbir ülkenin yenilenebilir enerjiye geçişe hazır olmadığını savunan Sawan, "Dünya petrol ve doğalgaza çaresizce muhtaç" ifadelerini kullandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sawan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği emirle başlayan Ukrayna savaşının ardından fırlayan doğalgaz ve petrol fiyatlarının bu durumu açıkça ortaya koyduğunu belirtti. 

Shell CEO'su, Bangladeş ve Pakistan gibi ülkelerin sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarını karşılayamadığına işaret ederek, temiz enerjiye geçişin henüz adil şekilde gerçekleşemeyeceğini savundu. 

İklim uzmanlarıysa uzun süredir mevcut doğalgaz ve petrol üretimi seviyelerinin azaltılması çağrısı yaparken, fosil yakıtların küresel ısınmayı da olumsuz etkilediğini söylüyor. 

73 ülkede şubesi bulunan Hollanda merkezli çevre örgütü ağı Friends of the Earth'ün iklim sorumlusu Jamie Peters, "Shell'in herhangi bir şeyi 'tehlikeli ve sorumsuz' diye nitelemesi epey ironik" dedi.

Peters, BK'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'a şunları söyledi: 

Açıkça belirtmeliyim ki Shell gibi şirketler hem iklim krizini hem de artan enerji maliyetlerini körüklüyor. Gezegeni yok ederken insanların sefaletinden kâr ediyorlar ve bizi enerji krizinin temel nedeni olan değişken fosil yakıt piyasalarına mahkum bırakıyorlar.

ABD ve BK'de ofisleri bulunan çevreci sivil toplum kuruluşu Global Witness'ın kampanya direktörü Alice Harrison da Sawan'ın yanıldığını savunarak, "Shell bir kez daha sadakatini açıkça ortaya koydu. İnsanlar ve gezegen yerine kârı seçti" dedi.

Harrison, fosil yakıtlara bağımlılığın sona erdirilmesinin hem çevre krizini hafifleteceğini hem de herkes için enerji güvenliği sağlayacağını söyledi.

Britanyalı petrol devi, 2022'de rekor kırarak 39,9 milyar dolar kâr elde etmişti. Böylelikle şirket, Ukrayna savaşı nedeniyle artan enerji fiyatlarının da etkisiyle 2008'deki 28,4 milyar dolarlık kâr rekorunu geçip, 115 yıllık tarihinin en yüksek rakamına ulaşmıştı.


Independent Türkçe, Guardian, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU