ABD seçmenine göre Trump suçlu, Biden yaşlı, DeSantis ise faşist

Seçmenler değişim istese de seçeneklerinden hâlâ memnun değiller

(AP/Reuters)

J.L. Partners'ın yaptığı yeni anket, 20 Ocak 2025'te ABD Başkanı olarak yemin etme ihtimali en yüksek üç kişinin önemli zayıflıklarına dikkat çekerken, bu durumu hafifletecek çok az iyi haber var.

Cumhuriyetçi Parti önseçimlerinin tüm hızıyla devam ettiği şu günlerde ABD'liler, 2021'de göreve geldiğinde bile bugüne kadarki en yaşlı ABD Başkanı olan Joe Biden'ın yeniden seçilmesine karşı Cumhuriyetçi Parti'nin sunacağı alternatifleri yakından inceliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak bu ankete göre Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen iki adayının, yani hem eski ABD Başkanı Donald Trump'ın hem de Florida Valisi Ron DeSantis'in genel seçimlere katılacak seçmenler nezdinde arayı kapatma şansı olması için üstesinden gelmesi gereken yıpratıcı etiketleri var. Seçmenlerin Trump'ı bir kelimeyle tanımlarken en çok kullandığı sözcük "suçlu" olurken, "iğrenç", "yalancı", "şeytani" ve "tehlikeli" gibi daha az gurur okşayıcı kelimeler de vardı (fakat "vatansever" de ilk 10'da yer buldu).

Florida Valisi belki de daha kötü bir sonuç aldı. Seçmenlerin DeSantis'i tanımlarken verdiği ilk iki yanıt "faşist" ve "kararsız" oldu. İkinci kelime muhtemelen DeSantis'in siyasi geçmişine yabancı hissedildiğini ya da isminin yeterince tanınmadığını gösteriyor.

Biden ise muhtemel rakiplerinin her ikisinden de daha iyi performans sergilese de görevdeki ABD Başkanı, kendisini tek kelimeyle özetlemesi istenen seçmenlerin çoğunun zihnini meşgul eden yaşıyla ilgili endişelere mahkum kalmaya devam ediyor.
 


Anket sonuçları ABD'lilerin, bu 10 yılın ikinci yarısı için ellerindeki lider seçeneklerinden büyük ölçüde memnun hissetmediğine işaret ediyor. Elbette bu üç isim yarıştaki tek adaylar değil fakat başka hiçbir Cumhuriyetçi halihazırda anketlerde sayısal açıdan kayda değer düzeyde oy almıyor ve Biden'ın partisinin, görevdeki bir başkana karşı önseçim mücadelesini kolaylaştırması pek muhtemel değil.

The Daily Mail adına yapılan anket yüksek ihtimalle seçmenlerin genel seçim senaryosunda görmeyi bekleyebileceği saldırı türlerinin ana hatlarını çiziyor: Biden'ın yaşı ve sözümona güçsüzlüğüyle ilgili endişeler ön plana çıkarken, Cumhuriyetçi Parti'nin adayının ikisinden biri olması halinde de Trump'ın çok sayıdaki ceza soruşturması ve DeSantis'in kendi eyaleti Florida'da aşırı sağcı muhafazakar yasalara verdiği destekle ilgili tartışmalar merkezde yer alacak. 

J.L. Partners'ın anketi, genel seçime katılması beklenen bin seçmenden 12-15 Haziran tarihlerinde alınan yanıtları içeriyor. Anketin hata payıysa yüzde 3,1'di.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU