Bolton ile görüşen İbrahim Kalın konuştu: Kırmızı dosyada ne vardı?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ile görüşmenin detaylarını açıkladı

1

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton ile görüşmesinin içeriğine ilişkin basın toplantısında konuşuyor

"Çekilme sürecinin nasıl ilerleyeceğini detaylı konuştuk. Sayın Trump'ın çekilme kararından memnuniyet duyuyoruz. DEAŞ ile mücadelede herhangi bir duraklama söz konusu değil. PKK, PYD Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamazlar. Suriye Kürtleri ile YPG'nin karıştırılmasına tepki verdik. YPG, PYD'ye destek konusu Trump yönetimi için bir sorun olmaya devam ediyor. Çekilme sürecinin PYD/YPG dahil olmak üzere terör örgütlerine ya da başka unsurlara yeni fırsat alanı yaratmasına izin vermemeliyiz. Bizim YPG konusundaki tavrımız net. Münbiç yol haritası mutabık kalındığı şekilde uygulanmalı. Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de hiçbir sivilin canı ve malının zarar görmemesi için Türkiye üzerine düşeni yerine getiriyor, getirecek"
 

Kalın'a Bolton'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmedern Türkiye'den ayrılması soruldu: 

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Bolton ile teyitli bir randevu sözü yoktu. Böyle bir talep söz konusuydu ama teyit etmemiştik. Bolton'ın muhatabı bellidir buna gerek duyulmalı bunu tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz. Bolton'ın İsrail'deki açıklamaları tepkiye neden oldu. 'Türkiye girince Kürtleri katledecek, Kürtler zarar görecek' gibi argümanlar PKK propagandasıdır.


Kırmızı dosyada ne vardı?

Kalın'a servis edilen fotoğraflarda Bolton'a verdiği görülen kırmızı dosyada ne olduğu soruldu.

"Bolton'a iki dosya verdim ikisi de kırmızı dosyaydı. Birinde YPG/PYD terör örgütünün Suriye'de işlediği suçlar ve insan hakları ihalleleri var"


ABD askerlerinin çekilmesi 

"İlgili birimler konuyu, sahadaki çekilme sürecini, mahiyetini, geride bırakılacak tabloyu detaylı şekilde ele alacak. Yavaşlama diye bir şey söz konusu değil. 18 ya da 19 Aralık tarihinde bunu resmen kamuoyuna duyurdular. Bize verilen süreler 60-100 gündü, şimdi 120 gün telaffuz ediliyor bilinçli bir geciktirme görülmüyor."


"Beklentimiz silahların toplanması" 

Kalın, ABD tarafından YPG'ye verilen silahlara ilişkin soruyu da yanıtladı.

"Beklentimiz verilen tüm silahların toplanması. Bununla ilgili çalışma yaptıklarını ilettiler ama detayları önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Bunların toplanması ve tamamen bertaraf edilmesi, PYD/YPG terör unsurlarının elinden alınarak nötralize edilmesi bizim temel beklentimizdir, bunun dışında bir alternatifi zaten kabul etmemiz söz konusu değil."

DAHA FAZLA HABER OKU