NSA ifşacısı Edward Snowden: "2013'teki gözetleme sistemleri, bugünkülere kıyasla çocuk oyuncağı"

"Yaptıklarımdan pişman değilim"

Snowden, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın serbest bırakılması için de kampanya yürütüyor (Reuters)

ABD'nin ülke dışındaki gizli dinleme ve izleme faaliyetleriyle ilgili bilgileri kamuoyuna sızdıran eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden, gözetleme sistemlerinin gelişimini değerlendirdi.

Birleşik Krallık'ın (BK) önde gelen gazetelerinden Guardian'a konuşan Snowden, devletlerin elindeki takip ve dinleme teknolojilerinin korkunç şekilde ileri seviyeye ulaştığını söyledi.

Snowden, şu ifadeleri kullandı:

Bu teknolojiler son derece etkili hale geldi. 2013'te gördüklerimizi ve bugün hükümetlerin elindeki kapasiteyi düşünürsek, 2013'teki teknolojiler çocuk oyuncağı gibi görünüyor.

Büyük teknoloji firmalarının ve hükümetlerin gizli dinleme faaliyetleri nedeniyle halkın güvenini kaybettiğini savunan Snowden, şöyle devam etti: 

Hükümetin bizi mahvetmeyeceğine güveniyorduk. Ama onlar tam da bunu yaptı. Teknoloji şirketlerinin bizden faydalanmayacağına güvendik. Onlar da bunu boşa çıkardı. Bunlar tekrar yaşanacak çünkü bu, iktidarın doğasında var.

39 yaşındaki eski NSA çalışanı, son dönemde popülerleşen uçtan uca şifreleme sisteminin, dünyadaki istihbarat servislerinin gizli dinleme ve casusluk faaliyetleriyle ilgili sızıntılar neticesinde ortaya çıkan olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Snowden, 2013'te gizli istihbarat bilgilerini paylaşarak ABD tarihindeki en büyük sızıntılardan birine imza atmıştı.

Belgelerde, NSA'in ABD merkezli internet şirketlerinin topladığı tüm özel iletişim verilerine erişebildiği ve yabancı ülke vatandaşlarına ait tüm internet yazışmalarını bilgi toplamak için kullanılabildiği ortaya çıkmıştı.

Ayrıca sızıntılarda NSA'in BK istihbarat kurumu GCHQ'yla (Government Communications Headquarters) dünya genelinde gizli dinleme faaliyetleri yürüttüğü de ortaya konmuştu. 

ABD'de 30 yıla kadar hapis istemiyle aranan Snowden, 2013'te Rusya'ya kaçarak geçici oturma izni almıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eylülde Snowden'a yurttaşlık verilmesini de onaylamıştı.

Snowden, ifşaların ardından çok zorluk yaşadığını belirterek, buna rağmen "hiçbir pişmanlık duymadığını" söyledi. 


Independent Türkçe, Guardian, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU